Kız öğrenci yurdunda hasar tespiti yapıldı

  • Haberin Tarihi: 30 Aralık 2015
  • Bu haber 2194 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Kız öğrenci yurdunda hasar tespiti yapıldı

Mardin’de, merkez Artuklu ilçesinde kaldırımda çöp poşetinin içine tuzaklanan el yapımı patlayıcının kontrollü imha edilerek terör saldırısının önlenmesinin ardından olay yerine en yakın bina olan kız öğrenci yurdunda hasar tespitine başlandı.
İlçede dün akşam piknik tüpüyle desteklenen yaklaşık 50 kilogram patlayıcının fark edilmesi ve bomba imha uzmanı tarafından patlatılması sonucu öğrenci yurdu ve çevredeki diğer binalarda oluşan hasar, gün ışığıyla ortaya çıktı.
Camları kırılan ve duvarlarına şarapnel parçaları isabet eden yurtta, görevliler tarafından hasar tespiti yapılıyor.
Yurtta kalan öğrencilerden S.D, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olay yeri çevresinde çok sayıda binanın yanı sıra bir cami bulunduğunu söyledi.
S.D, teröristler tarafından yurdun önündeki kaldırıma konulan patlayıcının, polis ekibinin geçişi sırasında infilak ettirilmesinin planlandığını öğrendiklerini belirterek, “Patlama olsa burada facia yaşanabilirdi. Çok sayıda kişi ölebilir, yaralanabilirdi. Polisler şehit olabilirdi. Buraya okumaya geldik. İnşallah bunu yapanların yanına kalmaz” diye konuştu.
H.A. ise yurtta ders çalışırken alarm verildiğini ve hızla binayı boşalttıklarını anlattı.
Çorapsız, terliksiz bir şekilde koşarak binadan ayrıldıklarını dile getiren H.A, “Kaç saat dışarıda kaldık. İster istemez herkes tedirgin oldu” dedi.
Yalımköy Mahallesi’ndeki Kredi ve Yurtlar Kurumu Mardin Kız Öğrenci Yurdu önündeki kaldırıma bırakılan çöp poşetinin içinde tüp bulunduğunu fark eden bir vatandaş, telefonla polise ihbarda bulunmuştu. Olay yerine gelen polis ekibi, çevre önlemi aldıktan sonra bölgedeki binaları tahliye etmişti. Daha sonra bomba imha uzmanı tarafından patlayıcı kontrollü şekilde infilak ettirilmişti. Patlamanın şiddetiyle aralarında 900 dolayında öğrencinin barındığı yurdun da bulunduğu çevredeki çok sayıda binada hasar oluşmuştu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın