Köye dönüşler meyvesini vermeye başladı

 • Haberin Tarihi: 22 Temmuz 2015
 • Bu haber 978 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Köye dönüşler meyvesini vermeye başladı

1990’lı Yıllarda Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde boşaltılan köylerde, göçe zorlanan vatandaşlar bölgedeki normalleşmeyle birlikte köylerine dönüp topraklarını ekmeye başladı.
Köylere giden yolların onarılması ve yeni yolların yapılmasıyla beraber köylüler rahatça köylerine gidip toprak ekip piknik yapabiliyor.
Özellikle Şırnak civarında bulunan bir çok köye az da olsa birkaç hane yerleşmiş durumda.
Köylerine dönen vatandaşlar uzun bir özlemin ardından memnuniyetlerini dile getiriyor.
1994 Yılında Gabar dağı eteklerinde bulunan Kırkağaç köyünden göç etmek zorunda kalan, Köy sakini Selman Erdoğan, 20 yılı aşkın bir süreden sonra doğup büyüdüğümüz topraklara geri dönüp topraklarımızı ekip biçmemiz mutluluk verici. Her hafta sonu buraya gelip ektiğim meyve ve sebzeleri suluyorum. Buradan müthiş bir şekilde verim elde ediyoruz. Bu civarda 90’lı yıllarda köyümüze benzer boşaltılan ve şimdilerde geri dönülen yüzlerce köy var. Her bir köylü şehirlerin bunaltıcı havasından kurtulup buralara akın ediyor. Şahsen önümüzdeki süreçlerde bir sıkıntı olmayacaksa burada hayvan da beslemek istiyorum. Burada hormonsuz sebze ve meyveler ile besleniyoruz. Böyle devam ederse her türlü et ve süt ürünlerini de elde etmiş olacağız. Buda ülke ekonomisine ciddi katkı sağlamış olacak ve hiçbir ürünü ithal etmek zorunda kalmayacağız, dedi.
Yine 20 yıl aradan sonra Köyüne dönen Ahmet Özdemir adlı vatandaşta , Buraya hem kendi köylülerimiz hem de civar köylerden bir sürü insan geliyor. Burada Müthiş soğuk ve doğal bir su var. İnsanlar Şehrin bunaltıcı havasından kaçarak buraya yüzmeye pikniğe gelebiliyor. Bu muhteşem coğrafyamızda ki su başta olmak üzere birçok şey değerlendirilmelidir. Komşuluk kültürü şehirlerde neredeyse yok olmaya mahkum olmuşken, Şimdi tekrardan canlanmaya başladı bu çok güzel birşey. Burada tarihi eser bulgular da yeraltı kaynaklarda görmek mümkün Arkeolokların görevlendirilmesiyle burada bir çalışma başlatılabilir, diye konuştu.
Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Kalecik köyünde yaşayan Kazım aslan ise Bu cuğrafya da 20-25 yıldır silah sesleri yükseldi. Kimisi evini barkını kimisi de toprağını bırakıp gitmek zorunda kaldı. Şimdilerde bir normalleşme mevcut ve köylüler dönüp toprağını ekebiliyor. Bu tabi ki gayet güzel bir şey fakat yeterli değil binlerce kişi mağdur edildi. bu insanlar hakkına kavuşmalı yaşam normale dönmeli artık diye konuştu.

Köylerin yakılıp boşaltılması ülkeye ciddi zararlar verdi
Türkiye’de 25 yıldır yaşanan çatışmalı süreç, tüm bölge illerinde büyük bir drama neden olurken, Türkiye’nin sosyal, siyasal ve ekonomik yapısında da büyük tahribatlar yarattı. Resmi verilere göre sadece 25 yılda Türkiye’de 62 bin 800 kişi hayatını kaybetti. 4 bin 500 köy boşaltılırken, 350 bin kişi gözaltına alındı, 54 bin kişi tutuklandı, 24 bin 200 kişi ise işkence gördü.
25 yıllık bilançoya bakıldığında ise ortaya korkunç bir tablo çıkıyor. İHD ve TİHV gibi kurum ve kuruluşların hazırladıkları raporlar ve yıllık bilançolara göre sadece 1990-2008 yılları arasında 5 bin 800 kişi ‘faili meçhul’ cinayetlerde, 5 bin kişi yargısız infazlarla, 40 bin kişi ise çatışmalarda hayatını kaybetti. TBMM İnsan Hakları Komisyonu verilerine göre ise, yaşanan faili meçhul cinayetlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 17 bindir. Bu verilere göre çatışmalı süreçte yaşamını yitirenlerin sayısı 62 bin 800’dür. Ayrıca bu süreçte 4 bin 500 köy boşaltılırken, 3 ile 4 milyon kişinin de göç etmek zorunda kaldığı belirtiliyor. Yine bu süreçte 350 bin kişi gözaltına alındı, 54 bin kişi tutuklandı, 24 bin 200 kişi ise işkence gördüğü için resmi kurumlara başvurdu.

Vehap Erdoğan’ın Özel Haberi

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • ramazan
  22 Temmuz 2015 15:16

  Amcam döktürmüş gene 🙂

Bir Yorum Yazın