Kur’an Kursları yeni yıl eğitimi başladı

  • Haberin Tarihi: 8 Ekim 2015
  • Bu haber 897 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Kur’an Kursları yeni yıl eğitimi başladı

Mesai saatleri içinde yaygın din eğitimi faaliyetlerine katılma imkânı olmayan ve Kur’an öğrenmek isteyen vatandaşlara yönelik olarak müftülüklerce her il ve/veya ilçede ihtiyaçlar dikkate alınarak 17.00-23.00 saatleri arası ve Cumartesi-Pazar günleri eğitim veren Kur’an kursları eğitim faaliyetlerine başladı.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ülke çapında yürüttüğü yaygın din eğitimi faaliyetleri kapsamında açtığı Kur’an kursları, yaş sınırlaması içermeksizin 7’den 70’e herkese Kur’an-ı Kerim’i doğru okumayı öğretmeyi hedefliyor. Kur’an kurslarında kayıt yaptıranlar ayrıca, ibadetler için gerekli olan sûreler ile ayet ve duaları mealleri ile birlikte ezberleyecek, İslâm dininin inanç, ibadet ve ahlâk esasları ile Peygamberimizin hayatı ve örnek ahlâkı (sireti) hakkında özlü bilgileri öğrenecek ve isteyenler hafızlık üzerine yoğunlaşacaklar. Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, “Bilindiği üzere Kur’an kurslarımızda yüzünden okuyanlar için eğitim-öğretim yılı 4, hafızlık eğitimi yapanlar için 3 dönemden oluşmaktadır. Kur’an Kurslarında,Hafızlık Eğitimi Verilen Kur’an Kursları,-Yurt Dışı Misafir Öğrenciler Programı, 4-6 Yaş Grubu Öğrencilere Yönelik Din Eğitimi ve Engellilere Yönelik Din Eğitimi şeklinde Kur’an eğitim- öğretimi yapılmaktadır.

Engellilere Yönelik Din Eğitimi Verilen Kur’an Kursları
Müftü Coşkun; “Görme, işitme ve ortopedik engelliler için, fiziki şartları öğrencilerin durumlarına uygun, ihtiyacı karşılayacak şekilde kurslarımız açılacaktır. Geçen yıllarda başlattığımız işitme engelliler Kur’an Eğitimi için öğrenci kayıtlarımız devam etmektedir. Bu yıl ayrıca görme engellileri için bir sınıf açmayı planlıyoruz. Bu nedenle halkımızdan ricamız Kur’an-ı Kerim öğrenmek isteyen görme engelli vatandaşlarımızı müftülüğe yönlendirmeleri-ni istiyoruz. Bu konuda ders verecek yetkili öğreticimiz mevcut ve dersle ilgili dokümanlarda Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.Her engelli bizim çocuğumuz, kardeşimiz. Engeli ne olursa olsun, herkesin dini bilgilerini öğrenmesine, Kuran öğrenmesine gayret gösteriyoruz. Görme, işitme ve konuşma engellilere yönelik açılacak kurslarda sınıf oluşturma sayıları aranmayıp en az 3 öğrenci ile sınıf açılabilecektir.” Dedi.

Yurt Dışı Misafir Öğrencilere Yönelik Din Eğitimi Verilen Kur’an Kursları
Müftü Coşkun Kurslara katılacak olan yabancı öğrenciler için de şu açıklamayı yaptı;“Kur’an kurslarımızda eğitim görmek için yurt dışından gelen yabancı uyruklu öğrencilere “Yurt Dışı Misafir Öğrenciler Öğretim Programı” uygulanacaktır. Türkiye’de oturum veya eğitim izni olan yabancı uyruklu öğrenciler Kur’an kurslarına doğrudan kayıt edilebilecektir. Bunun dışındaki yabancı uyruklu öğrenciler Başkanlığın yazılı izni ile Suriye uyruklu öğrenciler ise emniyet müdürlüğünün kendilerine vermiş olduğu belge numaraları ile kurslara kayıt edilebilecektir.”

4-6 Yaş Grubu Öğrencilere Yönelik Din Eğitimi Verilen Kur’an Kursları
Coşkun ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı “4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursları” programını hazırladığı ve uygulamaya başladığını belirterek hem kış döneminde ve hem de yaz döneminde MEB ve bazı üniversitelerle yapılan işbirliği ile gerçekleştirilen “okul öncesi eğitim” sertifikası alan Kur’an kursu öğreticileri 4-6 yaş grubu çocuklara seviyelerine göre gerekli dini eğitimi vermektedirler.” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın