Kürt sorunu ve İslam(cılar) üniversitede masaya yatırılacak

  • Haberin Tarihi: 10 Aralık 2015
  • Bu haber 1022 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Kürt sorunu ve İslam(cılar) üniversitede masaya yatırılacak

Mardin Artuklu Üniversitesinde düzenlenecek “Kürt Sorunu ve İslam(cılar)” çalıştayı alanında uzman akademisyen ve bilim adamlarının da katılımıyla 19-20 Aralık 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Farklı çalışma grubunun katılacağı ve iki gün sürecek çalıştay, iki ana program kapsamında kamuoyuna açık panellerve kapalı oturumlar şeklinde yapılacak.
“Kürt Sorunu ve İslam(cılar)” Çalıştayı’nakatkıda bulunacak katılımcıların kendi alanlarında uzman ve etkili bilimsel araştırmalar yapmış akademisyenler ve Türkiye’nin sorunlarına yakinen hakim olan İslami camianın ileri gelenlerinden oluştuğunu belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.AhmetAğırakça, “Kürt Sorunu ve İslam(cılar)” konusunun akademi, medya çevreleri ve toplum bilim uzmanlarının ilgive dikkatini çektiğini ifade etti.
Ağırakça, Kürt sorunu” şeklinde veya çok farklı isimlendirmelerle ifade edilen sorununun Türkiye’nin güncel problemi olduğunun herkesçe kabul edildiğinin altını çizerek, “Ancak gelinen noktada bu sorun Türkiye kamuoyunu meşgul eden bir problem haline gelmiştir.” dedi.
Birçok farklı zeminde tartışılan ve çözüm önerileri sunulan probleme yönelik İslami camianın tutumunun önem arz ettiğini hatırlatan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü,İslami camianın Kürt sorununda zayıf kaldıkları ve tutarsız tutumlar sergiledikleri yaklaşımının, geniş çevrelerce dillendirilen ve doğru olmayan bir iddia olduğunu ifade etti.
19-20 Aralık tarihlerinde Mardin Artuklu Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek “Kürt Sorunu ve İslam(cılar)” çalıştayının iki gün boyunca çeşitli boyutlarıyla ele alınacağı bildirildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın