Kürtçe öğretmenleri atanmayı bekliyor

  • Haberin Tarihi: 24 Kasım 2015
  • Bu haber 1280 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Kürtçe öğretmenleri atanmayı bekliyor

Mardin Artuklu Üniversitesi Bünyesinde Kürdoloji bölümünü okuyup mezun olan Kürtçe Öğretmen adayları öğretmenler gününe buruk bir sevinçle giriyor.
Mardin Artuklu Üniversitesi Bünyesinde Kürt Dili ve Edebiyatı öğretmeni adayı Abdurrahman Akın, Cemal Özer ve Deniz Çakan YÖK’ün önlerine getirdiği engellerden şikayetçi.
Kürt Dili ve Edebiyatı öğretmen adayları, 24 Kasımda öğretmenler günü vesilesiyle mutlu olduklarını fakat atamalarının her geçen gün zorlaştırıldığını belirtti.
KPSS Sınavında atamaları için yeterli puanı aldıklarını belirten Öğretmen adayları kendileri için ayrılan Kontenjanın komik rakamlar olduğunu söyledi.
Abdurrahman Akın, “Mardin Artuklu Üniversitesinden 2015 yılında Kürt Dili ve Edebiyatından mezun oldum. Bilindiği üzere her yıl 24 Kasımda öğretmenler günü kutlanmaktadır. Buradan bütün öğretmen arkadaşların öğretmenler gününü en içten dileklerimle kutluyorum. Fakat ben bir Kürt Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak bu günü buruk bir şekilde kutlayacağım. Neden derseniz? Çünkü biz Kürt Dili ve Edebiyatı öğrencileri olarak Türkiye tarihinde ilk kez ve sadece 16 kişi mezun olduk. Öğretmen atamaları için KPSS sınavına girdik ve mili eğitimin koyduğu baraj sınırını aşmamıza rağmen atamalarımız gerçekleşmedi. Biz bu bölümün dört yılık lisans öğrencileri olarak Kürtçe öğretmeni olamıyorken bu alanda sadece altı ay eğitim almış ve lisanslarını başka bölümlerden almış olan arkadaşların ataması yapıldı. Zaten kanunun öngördüğü de lisans mezunu olmak değil midir? Buna rağmen biz lisans mezunları olarak yerleşmiyorken bu alanda sadece altı ay eğitim almış kişilerin öğretmen olması sizce de haksızlık değil mi? Bu konuda Mili Eğitim Bakanlığı tarafından biz Kürt Dili ve Edebiyatı öğrencilerine atamalarda öncelik verildiği halde atamamız yapılmadı. Madem lisans öğrencileri bu alanda atanmayacaksak lisans bölümünün açılma amacı nedir? Biz bu bölümün lisans öğrencileri olarak çok çok mağduruz. Buradan ilgili makam ve yetkililerden isteğimiz şudur: Biz Kürt Dili ve Edebiyatı öğrencileri olarak bu sorunun bir an önce hal olmasını istiyoruz. Biz de diğer öğretmen arkadaşlar gibi kendi alnımızda öğrencilerimize ders vermek istiyoruz” dedi.
Cemal Özer, “Ben Mardin Artuklu üniversitesi Kürt dili ve edebiyatı bölümü lisansı mezunuyum. Lisans bazında Türkiye de ilk olarak Mardin Artuklu üniversitesi 2012 yılında bu bölümü açmıştır. Her üniversite bölümü gibi ÖSYM’ nin ygs ve LYS sınavları ile bu bölümü okumayı hak kazandık. 4 yıllık eğitim süreci içerisinde bölümün mezunu olmadığından ve kürtçe öğretmen eksikliğinden dolayı Mardin Artuklu Üniversitesi başta olmak üzere Dicle üni. Van yy., Muş üni. ve Bingöl Üniversitelerinin çatısı altında olan Türkiye de Yasayan Diller ve lehçeler enstitüsü, milli eğitimin Türkiye de yasayan diller ve lehçeler Kürtçe (kurmanci ve zazaki) seçmeli dersi için tezsiz yüksek lisans programlarını açtılar. Bu programdan 2 bine yakın öğretmen adayını mezun ettiler. 2014 yılının eylül ve şubat öğretmen atamalarında Kürtçe seçmeli dersi için Kürtçe lisans mezunu olmadığından Kürtçe tezsiz yüksek lisans programı bitirmiş 28 e yakın Kürtçe öğretmen atanmıştır. Haziran 2015 te Kürt dili ve edebiyatı bölümünü bitirip ve pedagojik formasyon eğitimini alarak öğretmen olma şartlarını doldurmuş olduk. Gerekli olan Temmuz 2015 KPSS’ye girerek öğretmenliğin ikinci şartını da aştık. Talim terbiye kurulunun tebliğler dergisinde yayınlanan 18.08.2015 tarih ve 74 sayılı atamaya esas olan alan yönerge kararına göre öncelik durumunu almamıza rağmen Eylül 2015 atamalarında hiç bir Kürt dili ve edebiyat lisans mezunu atanmamıştır. Bu durumun düzeltilmesini yetkililerden istiyoruz. Eylül 2015 atamalarında mağduriyetimizin Şubat 2016 atamalarında düzeltilmesini istiyoruz”.
Deniz Çakan, “Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Kürt Dili ve Edebiyatı (lisans) bölümünü bitirdim. Atamalarımızda öncelik durumu tanımlanmasına rağmen atanamadık. Öncelik durumu Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi gazetesinde ve Tebliğler Dergisi’nde yayımlandı. Bunun yanında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından formasyona kontenjan verilmemesi Kürt Dili ve Edebiyatı mezunlarına öğretmen olma yolunda daha büyük sıkıntılar çıkarmaktadır. Bir an önce bu sıkıntılarımızın giderilmesi için olumlu adımların atılmasını istiyoruz.”

Vehap Erdoğan’ın Özel Haberi

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın