Marangozlar kahvesi turistlere mekan oldu

 • Haberin Tarihi: 15 Şubat 2020
 • Bu haber 677 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Marangozlar kahvesi turistlere mekan oldu

Mardin´de marangozlar çarşısında bulunan ve ismini bulunduğu çarşıdan alan tarihi Marangozlar Kahvehanesi, gençlere ve turizme kapılarını açtı.

 Onlarca Marangozhanenin bulunduğu marangozlar çarşısı, hazır mobilya ve fabrikasyon ahşap işlemeye yenik düşünce, eski hareketliliğini kaybetti. Marangoz ustaları işyerlerini kapatınca, Marangozlarda ismini alan kahvehane de yapısını değiştirdi.

 Kahvehane sahibi Süleyman Toparlı, Marangozların oturduğu kahvenin tarihi dokusuna dokunmadan, günün şartlarına uyarladıklarını söyledi.

         Mezopotamya´ya hakim

Konumu ve tarihi yapısı ile Mardin ile bütünleşen yapının, Mezopotamya Ovasına hakim bir noktada bulunması müşterilerin ilgisini çektiğini ifade eden Süleyman Toparlı “Marangozlar kahvesi bir adres bildirme yeridir, sanatkarların, esnafın buluşma mekanıdır. Onu kapatmayı içimize sindiremedik. İç donanımında değişiklikler yaptık. Sedirler koyduk, eski eşyalar yerleştirdik. Kapılarımızı gençlere ve turistlere açtık.” Dedi

      Kitap okumak isteyenleri bekliyoruz

Kahvehanenin bir köşesine kitaplık koyduklarını kaydeden Toparlı, “ Sakin bir ortamda, demli çay veya kahvesini içerken kitap okumak ve Mezopotamya Ovasını seyretmek isteyen gençleri ve turistleri bekliyoruz. Otantik bir mekan. Amacımız Mardin´in turizmine katkı sağlamaktır” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın