Mardin Ak Parti İl başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı

  • Haberin Tarihi: 9 Aralık 2019
  • Bu haber 1112 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Mardin Ak Parti İl başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma  Meclisi Toplantısı

Mardin Ak Parti İl başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı yapıldı.
Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde yapılan Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısına MKYK Üyesi Mardin Eski Milletvekili Orhan Miroğlu, Ak Parti İl Başkanı Faruk Kılıç, Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı, Ömerli İlçe Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ, Midyat Belediye başkanı Veysi Şahin, Dargeçit Belediye başkanı Mehmet Cüneyt Aksoy, Kadın kolları, Gençlik kolları il ve ilçe genel meclis ve danışma meclis üyeleri katıldı.
Ak Parti İL Başkanı Faruk Kılıç yaptığı açılış konuşmasında, vesayet sistemi ile mücadele edildiğini, demokrasinin gelişmesi ve yerleşmesi yönünde ciddi adımlar atıldığını söyledi. Kongre döneminin yakında başlayacağına dikkat çeken Kılıç 2010 yılı sonuna kadar tüm ilçe kongrelerinin tamamlanacağını bildirdi. Kılıç “ Birinci Dünya Savaşından sonra dünya devletleri, sanayileşmelerini tamamlarken, Türkiye olarak biz, daha yeni bir devlet kurma çabası içindeydik. O günden bu yana yaklaşık yüzyıllık demokrasi serüvenimizde ciddi sıkıntılar yaşadık. Neredeyse her 10 yılda bir askeri darbelerle demokrasiye ayar verilmeye çalışılmıştır. Bu millet terbiyeye edilmeye çalışılmıştır. Ülke darbe ve vesayet gölgesinde bir demokrasi anlayışı ile idare edilmeye çalışılmıştır. Ak Parti iktidarında vesayet sistemi ile mücadele edilmiş, demokrasi gelişmesi için kararlı adımlar atılmıştır. Temel hak ve Hürriyetlerin sağlanması, özgürlüklerin önünün açılması, insanlarımızın insanca yaşaması için gereken tüm adımlar atılmış, sanayide, tarımda, sağlık alanında, eğitimde, ulaştırmada ve askeri alanda ciddi reformlar yapılmış, ülkemiz adeta yeniden inşa edilmiştir” dedi.
MKYK Üyesi ve Mardin eski milletvekilli Orhan Miroğlu, Türkiye Demokrasisinin Ortadoğu’daki gelişmelerin etkisinde kaldığını ileri sürdü. Ortadoğu’daki gelişmelerin Türkiye?nin dış siyasetini belirlediği bir sürece girildiğini ifade eden Miroğlu” Küresel ve ulusal siyaset tarzlarına ilişkin yeni stratejilerin belirlenmesi gerekir. Bölgede güvenlik önlemlerini arttırarak sürece müdahale eden, seyirci kalmayan bir ülke konumuna geldik “ dedi.
Doğu ve Güneydoğu’da HDP etkisinin giderek zayıfladığı ileri süren Miroğlu, CHP-HDP ittifakının batıdaki seçim başarısını getirdiğini söyledi. HDP’nin CHP eliyle batıya taşındığının altını çizen Miroğlu ülke sosyolojisinin değiştiğini sözlerine ekledi. Miroğlu’ HDP, CHP eliyle metropollere taşındı. Ve seçimlerde başarı sağladı. Ülke ve toplum sosyolojisinin değiştiğini görüyoruz. Değişen sosyoloji ile siyasetin en önemli fikri olan, herkesi ulusal kimliğe davet etmek ve bir arada tutmak sorumluluğunu yerine getirmemiz lazım. Kızıltepe örneğinde olduğu gibi Organize Sanayi bizi anlasaydı ve biz kendimizi anlatabilseydik, Kızıltepe seçimlerini almış olacaktık” şeklinde konuştu.
Miroğlu, son MKYK toplantısında, üniversiteye tahsis edilen arazi ve vakıf banktan çekilen kredinin gündeme geldiğini, mütevelli heyetin istifası ile üniversitenin, Marmara Üniversitesi bünyesine alınması ile sorunun çözüme kavuşacağını sözlerine ekledi.
Açılış konuşmalarının ardından, toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın