Mardin MÜSİAD yerel basınla buluştu

  • Haberin Tarihi: 17 Haziran 2015
  • Bu haber 674 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

MÜSİAD Mardin Şubesi yerel basın ile buluştu.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) Mardin Şubesi Başkan M.Nurettin Kasap ev sahipliğinde yerel basın ile buluştu. Basın toplantısına Şube Başkanı M.Nurettin Kasap, MÜSİAD İstişare Kurulu üyesi Mehmet Ali Dündar ve genç MÜSİAD üyeleri ile basın temsilcileri katıldı.
MÜSİAd Şube Başkanı M.Nurettin Kasap Eskişehir´de düzenlenen Genel İdare Kurulunda, ülke genelinde bulunan 86 Şube Başkanı ve Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ile yapılan olağan Başkanlar Toplantısında, 2015 Genel Seçim Sonuçları sonrasında ortaya çıkan tabloyu değerlendirerek istikrarın korunması için alınması gereken önlemleri açıkladı.

Partiler sorumluluk almalı
Kasap İstikrarın devamlılığı konusunda atılması gereken adımları aşağıdaki şekilde sıraladı; Seçim vaatlerinde sorumluluk bilinciyle, gerçekçi hedeflere odaklanması, Baraj konusunun tekrar gözden geçirilmesi, Kuvvetler ayrılığı olarak ifade edilen Kuvvetler kargaşasının içinde sorunlar barındıran siyasal sistemimizin gözden geçirilmesi, Yeni sivil bir anayasa uygulamaya alınması, Seçim sisteminin gözden geçirilmesi, Uzun vadede Siyasi İstikrarsızlık ekonomik sıkıntıyı doğuracağından Koalisyon kurulma sürecinin ivedilikle yapılması, Çözüm sürecinin devam ettirilmesi, Partilerin sorumluluk alarak hareket etmeleri.

‘Millet İradesine’ saygı
Kasap 7 Haziran seçim sonuçları konusunda da şunları şu açıklamada bulundu; 07 Haziran 2015 Genel Seçimlerinden sonra oluşan meclis aritmetiği, bir partiye tek başına iktidar imkanı tanımamıştır. Milletimizin verdiği bu karar, tüm siyasi partiler için bir kayıp değil, özeleştiri imkanı doğurduğundan, kazanç olarak da değerlendirilmelidir.
Bugün yapılacak en doğru şey, seçim sürecinde oluşan dargınlık, kırgınlık ve suçlamaların bir kenara bırakılarak, seçmenin verdiği mesajın iyi anlaşılması ve bu meclis içinden çıkacak yeni hükümet seçeneklerinin değerlendirilmesidir.
Oluşan yeni meclis aritmetiğine göre, bir koalisyon hükümetinin kurulmasının zaruri olduğu aşikârdır.
Seçimlerden bir hafta önce, ‘Türkiye Daha Gerçekçi Hedefleri Hak Ediyor’ başlıklı, ulusal medyada yer alan ilanımızda, tüm siyasi partilerimize seslenerek, seçim beyannamelerinde taahhüt ettikleri vaatlerde sorumluluk bilinciyle hareket etmeleri ve sandıktan çıkacak ‘Millet İradesine’ saygı göstermeleri gerektiği vurgulamıştık.
Ülkemiz, istatistiki olarak, ekonomik ve sosyal alanda sıçrama dönemlerini, güçlü tek parti iktidarları döneminde yakalamıştır. 7 Haziran seçim sonuçları, % 41 oy alan mevcut iktidar partisine tek başına iktidar imkânı tanımamış ama verdiği hala büyük destek ile öncelikli görev ve sorumluluğu yüklenmesi gerektiğine hükmetmiş, %15-25 bandında oy alan 3 siyasi partiye de görevden kaçmamaları gerektiğini işaret ederek ciddi sorumluluk yüklemiş, % 10 barajı nedeniyle bazı siyasi düşüncelerin Meclis’te temsiliyse mümkün olmamıştır.
Bu tabloya göre, mevcut siyasal sistemimizin tıkalı kanallarının açılması ve ulusal ve uluslararası arenada hak ettiğimiz seviyeye ülkemizi taşıyacak, yetki ve sorumlulukların daha katılımcı bir şekilde belirleneceği, etkin bir sistem üzerinde titizlikle düşünülmesi gerekmektedir. Ülkemizde, ‘Kuvvetler Ayrılığı’ olarak ifade edilen, ancak, ‘Kuvvetler Kargaşası’ şeklinde kurgulanan ve uygulanan, sonuçları itibarıyla içinde sorunlar barındıran siyasal sistemimiz tekrar değerlendirilmeli ve milletimizin hak ettiği, yeni bir sistem, yeni ve sivil bir Anayasaya ile uygulamaya alınmalıdır.
Bu süreçte, Seçim Kanunu değiştirilerek Seçim Barajı, Dar Bölge veya Daraltılmış Bölge Sistemleri değerlendirilmeli, Siyasi Partiler Kanunu tekrar gözden geçirilmelidir. Bu değişiklikler yapılmadan yapılacak bir seçimden yeni bir seçime gidilirse, aynı hatalar tekrar yapılarak farklı bir sonuç beklenmemelidir. Bazı yabancı basın yayın organlarında seçim öncesi ve seçim sonrası yayınlanan haber ve makalelerde, onlara düşmeyecek bir söz hakkıyla, adeta bir zafer havasının esmesi düşündürücüdür. Neticede, milletin kararı yerini bulmuştur. Kazanan da kaybeden de bu millettir, başkalarına söz düşmez.
Sonuçları bakımından, farklı yaklaşımları beraberinde getiren 2015 Genel Seçimlerinin, detaylı ve cesur bir değerlendirmeye tabi tutularak toplumsal bir fırsata dönüştürülebileceğine işaret etmek isteriz” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın