“Mardin “tarihin insanlarla konuştuğu” bir şehir”

  • Haberin Tarihi: 25 Aralık 2015
  • Bu haber 1358 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Mardin “tarihin insanlarla konuştuğu” bir şehir”

İçişleri Bakanı Efkan Ala bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Mardin’e geldi.
Cuma namazını Ulu Cami’de kılan ve esnaf ziyaretinde bulunan Ala, vatandaşlarla sohbet etti. Ala, kendisini hacca göndermesini isteyen 82 yaşındaki Gurbet Olgaç’a, bu talebi yerine getirme sözü verdi.
Mardin Artuklu Üniversitesine bağlı uygulama oteline dönüştürülen tarihi PTT binasını da gezen Ala, yetkililerden bilgi aldı.
Ala, daha sonra yaptığı açıklamada, Mardin’in “tarihin insanlarla konuştuğu” bir şehir olduğunu söyledi.
Mardin’in, tarihi kimliği ve turizmiyle bölgenin lokomotifi olduğunu belirten Ala, şöyle devam etti: “Mardin, geçen senelerde 1 milyona kadar ulaşmış bir ziyaretçi potansiyeline sahip. Bugünlerde Türkiye’nin gündemini de işgal eden terör hadisesinden dolayı bu yakaladığı ivmeyi maalesef kesintiye uğrattılar. Türkiye’nin gelişmesini, demokrasinin, ekonomimizin gelişmesini, sosyal refahımızın artmasını, Türkiye’nin gerçekten hedeflediği istikamete doğru hızlı bir biçimde gitmesini hendekler, bombalar ve çeşitli terörist saldırılarla engellemeye çalışıyorlar ama ne bu bölge bunu hak ediyor ne de Türkiye hak ediyor. Önümüzdeki dönemin, Mardin, Nusaybin, Derik ve Dargeçit için, hepsi için çok daha iyi olacağını biliyoruz, onun için çaba sarf ediyoruz. Bu iyi gidişatı, Türkiye’nin gelişmesini, yüzde 49,5 bir istikrarla önündeki 4 yılı reform üstüne reformlar yaparak geçirmeyi hedeflemiş bir Türkiye’yi engellemeye çalışanlara, terörist yöntemlerle, terör faaliyetleri ve saldırılarla engellemeye çalışanlara karşı topyekun birlikte olmalıyız.”

“Ümitlerin önüne hendek kazmamak lazım”
Ala, bölgede yüreklerin “ama”sız, “fakat”sız beraberce çarpması gerektiğini vurguladı. Bu birlikteliğin sağlanmasına ihtiyaç duyulduğunu anlatan Ala, Türkiye’nin şimdiye kadar pek çok sorununu aştığını, birlik ve beraberlikle terör meselesini de aşıp yoluna devam edeceğini dile getirdi.
Bölge insanının geleceğe umutla baktığının altını çizen Ala, “Demokrasinin, gelişmenin, kalkınmanın önüne kimse hendek kazmasın, hendek kazanlara omuz vermesin, onların arkasında durmasın. Meseleleri, problemleri çözme yolu siyasettir. Parlamentoda bugün her şey konuşulabilmektedir, her mesele gündeme getirilebilmektedir” diye konuştu.
Meseleleri şiddetsiz, saldırısız, bombasız halletmenin enstrümanının söz, konuşma ve tartışma olduğuna dikkati çeken Ala, Türkiye’nin bugün geldiği noktanın önemli olduğunu belirtti.
İçişleri Bakanı Ala, şunları kaydetti: “Ümitlerin önüne hendek kazmamak lazım. Bu hendekleri biz doldururuz. AK Parti Hükümet’i olarak iki hususta son derece kararlıyız. Birincisi, Türkiye’yi geliştireceğiz. Ekonomisiyle, demokrasisiyle, sosyal refahıyla, yatırımlarıyla Türkiye, dünyanın en önemli ülkelerinden biri olacak. 2023 hedeflerine doğru kesinlikle ısrarlı ve kalıcı bir iradeyle devam edeceğiz. İkincisi de terör olduğu sürece terörle mücadelede kesintisiz sürecek ve bu terörün Türkiye’nin gündeminden çıkması için mücadele edeceğiz. Her iki alanda da elimizden geleni yaparken bunu 78 milyon için yapıyoruz. Topyekun hareket etmenin çok önemli olduğunun altını çiziyoruz.”
İçişleri Bakanı Efkan Ala, terör olaylarına ilişkin, “Türkiye’nin önüne hendek kazanlar, bomba koyanlarla mücadele etmek devlet ve millet olarak bizim görevimiz, bu devam edecektir. Ülkenin gelişmesinin önünde şu an engel olan terör meselesini ve belasını el birliğiyle çözeceğiz” dedi.
Mardin’deki temasları kapsamında sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan Ala, bölgede son dönemde artan terör olaylarından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.
Ala, Türkiye’nin ekonomisi, demokrasisi ve sosyal refahıyla daha fazla gelişeceğini vurgulayarak, ülkenin gelişmesine engel olanlarla her türlü mücadelenin süreceğini söyledi.
Terör olaylarının millet ve devletin el birliğiyle çözüleceğine işaret eden Ala, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ülkenin gelişmesinin önünde şu an engel olan terör meselesini ve belasını el birliğiyle çözeceğiz. Geçici olarak vatandaşlarımızın huzursuz olduğu, onları sıkıntıya sokan tedbirlere de başvurmak zorunda kalıyoruz ki sokağa çıkma yasağı gibi. Bunların tamamı vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak, onların herhangi bir şekilde sıkıntıya düşmemeleri, burunlarının kanamaması için istemeyerek başvurduğumuz yöntemler. Türkiye’nin önüne hendek kazanlar, bomba koyanlarla mücadele etmek devlet ve millet olarak bizim görevimiz, bu devam edecektir.”
“Türkiye’nin kalkınması da demokrasisi de gelişecektir inşallah. Bu problemleri de çözer ve büyük Türkiye olarak, 78 milyon insanın gelişimini ve refahını önceleyerek yolumuza devam edeceğiz” diyen Ala, kararlılıkla millet devlet iş birliğinde yola devam edildiğini vurguladı.

– “Mardin ile terör aynı cümlede kullanılmamalı”
Ala, Mardin’de Çözüm Süreci ile özellikle turizm ve ekonomik açıdan önemli kazanımların elde edildiğini dile getirerek, terörle ilgili şu anda yaşanan sıkıntıların geçici olduğunu söyledi.
Mardin’in terörle anılmaması gerektiğini ifade eden Ala, şunları kaydetti:
“Mardin terörle anılacak bir şehir değil. Mardin tarihi ve kültürü ile geçmişe damga vurmuş marka bir şehir. Mardin ile terör aynı cümlede kullanılmamalı ki bunu yapanlar büyük kötülük yapıyor. Elbette biz bunları çözüp, geçeceğiz ama bıraktığı bu maliyet, millete verdiği zarar, bu güzel medeniyeti inşa edenlere zarar vermek akılla izah edilecek bir durum değildir. Bu durumu milletin önüne koyan terör ile el birliğiyle mücadele edeceğiz.”
Bakan Ala’nın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı devam etti.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın