Mardin’de Kürtçe Tiyatro Oyunu

  • Haberin Tarihi: 28 Mayıs 2015
  • Bu haber 980 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Mardin’de Kürtçe Tiyatro Oyunu

Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü katkılarıyla düzenlenen “Pîrê û Rovî“ adlı Kürtçe tiyatro oyununun gösterimi yapıldı.

Mardin 75. Yıl İMKB Orta Okulunda gösterime sunulan Kürtçe Tiyatro Oyunu İzleyicilerden tam not aldı.

Yönetmenliğini Mardin Artuklu 75.yıl İMKB ortaokulu, yaşayan diller seçmeli dersi öğretmeni Bilal Korkut`un yaptığı oyuna Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Danışmanı Enver Ete, Okul müdürü, öğretmenler, öğrenciler ve öğrencilerin velileri yoğun ilgi gösterdi.

Tiyatro oyununun öncesinde, öğrenciler seslendirdikleri Kürtçe, İngilizce ve Türkçe ezgilerle salondakilerden alkış topladı.

Tiyatroyu çok beğenen izleyiciler, Bu tiyatro İle çocukların özgüveni arttı. Okul ile mahalle arasında daha sağlıklı bir bağ kurulmuş oldu. Okul ile ev arasındaki duvarlar yıkıldı. Eğlenceli öğrenme ortamının akademik başarıyı arttırması da bekleniyor dedi.

Tiyatronun Konusu ”Nene ile Tilki” iken oyunun özeti şu şekilde;

Yaşlı kadın, ineğinden sağdığı sütle geçimini sağlar. Bir sabah sütünü satmak için uyandığında sütünün çalındığını görür. Hırsızı yakalamak için pusuya yatar, gelen tilkidir. Tilkiyi kovalarken tilkinin kuyruğunu koparır.

Kuyruğu kesik tilki arkadaşları tarafından dışlanır. Ve kuyruğunu Geri almak için yaslı kadından af diler. Yaşlı kadın sütünü geri vermesi şartıyla kuyruğunu ona vereceğini söyler. Adres olarak da keçiyi gösterir. Macera baslar. Keçi meraya, mera üzerinde halay çekecek güzel kızlara, güzel kızlar, sarrafa, sarraf tavuğa, tavuk bostana, bostan dereye yönlendirir. Söylenen her şeyi yerine getiren tilki kuyruğunu geri almayı başarır.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın