Mardin’de salmastra imalatı yapacak

  • Haberin Tarihi: 20 Mayıs 2015
  • Bu haber 1595 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Mardin’de salmastra imalatı yapacak

Mardin’li iş adamı Mehmet Kaya Çinli ortakları ile kurduğu kilit fabrikasından sonra şimdi de Salmastra imalatı ile 35 kişiye istihdam sağladı.
700 bin TL bütçe ile kurduğu salmastra imalatında Çin’den getirdiği ustalarla üretime geçen Mardin’li iş adamı Mehmet Kaya Ortadoğu ülkelerine ihracat yapmak için çalışmalara başladı.
Dicle Kalkınma Ajansı desteği ile aldığı 295 bin TL destekle ile işini geliştirmeyi hedefleyen iş Adamı Mehmet kaya’nın oğlu Selman Kaya, Amaçlarının Türkiye genelinde bayilikler açmak ve gençlere yeni istihdam oluşturmak olduğunu söyledi.
Fabrika’yı Çin’den kendi memleketleri olan Mardin’e taşıdıklarını belirten Kaya,” Babam yıllardır Çin ile ticaret yaptı. Kendi memleketinde fabrika kurmak için 2006 yılında Mardin’de Çinli ortakları ile kilit fabrikası açtık. Şimdi de bölgede salmastra imalatına geçtik. DİKA ‘dan aldığımız 295 bin TL hibe desteği ile salmastra imalatını geliştirmek için proje hazırladık. 2014 yılında projeyi hayata geçirdik. 8 aydır üretime başladık. Burada 35 kişiye istihdam sağladık. Şu anda 100 bin adet salmastra üretimi gerçekleştirdik.”dedi
Bölgede üretimi bulunmayan bir ürün olan “mekanik salmastra”nın üretilebilmesi için Çin’den makine ve Çinli ustalar getirdiklerini ifade eden Kaya,” Gerekli makine teçhizatların alımı ile tam kapasitede yıllık 7 milyon 200 bin adet salmastra üretimi yapabilecek konuma gelmeyi hedefliyoruz. Üretilecek ürünlere yönelik olarak pazarlama ve dağıtım organizasyonu kurulmasını sağlayacağız. Türkiye çapında ve iller bazında bayilik sistemi oluşturuldu. Yeni ürün ve mevcut ürünümüz olan Barel için Türk Standartlarına Uygunluk Belgesi alındı. 2006 yılında kapı kilidi ile işe başladık. Sorumlu bir iştir. Ama sürümü iyidir. Devam satışı yapılır. 8 aydır imalat başladı.”şeklinde konuştu

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın