Mardin’de Sanal ticaret yaygınlaşıyor

  • Haberin Tarihi: 24 Ocak 2015
  • Bu haber 940 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Mardin’de Sanal ticaret yaygınlaşıyor

100 binin üzerinde ürün hizmeti veren kadimpazar.com, e-ticaret sektörüne hızlı başladı.

E-ticaret sektüründe Mardin’de bir ilk olduklarını belirten kadimpazar.com’un Kurucu Yöneticisi İbrahim Hakkı Laleoğlu, Hizmet verdikleri E-Ticaret genel olarak bölgenin ticaretine uygun ürünleri pazara kaliteli ve ucuz ürünleri müşterilerine sunduklarını söyleyerek, Ancak Türkiye’nin dört bir yanından da kadimpazar.com’dan alış veriş yapan insanların olduğunu söyledi.
E – Ticaret son yılların yükselen iş alanlarından olduğunu dile getiren Laleoğlu, “Yüksek kiralar, mağaza giderleri ve çalışan ücretleri nedeniyle ödeme sıkıntısı duyabileceğini düşünen pek çok küçük girişimci sanal mağazacılık yoluyla ticaret yapmayı tercih ediyor. E- ticaret yapmaya karar veren girişimcilerin ilk kapısını çaldığı yer ise yazılım şirketleri oluyor. İncir A.Ş bu şirketlerden biri. Kadimpazar.com e-ticaret siteside İncir A.Ş ile birlikte oluşan bir alışveriş sitesi. Bir aydan beridir bölgedeki e-ticaret sektörüne adım atan kadimpazar.com’un sahibi ve yöneticisi İbrahim Hakkı Laleoğlu “İnsan oğlunun yaşamında herşeyden önce alışveriş olması ve ihtiyaçlarının temini olarak önce takas usulu şeklinde başlaması,köylerde ve mahallelerde çerçilerin vasıtasıyla bir alışveriş oluyordu. Zaman içinde kurulu işyerleri olan bakkallar marketler ve dev alışveriş merkezleri oluştu. Buna karşılık şuanda sanal pazarlama bir çok ülkede rağbet görüyor” dedi

Alışverişte insanlar tek yer ve tek adres arıyor
Teknolojinin gelişmesi ile Tüketiciler 100 lerce markayı 100 binlerce ürünü tek bir noktada bulma arayışı E-ticaret sektörünü belirli bir noktaya getirdiğine dikkat çeken Laleoğlu “Teknoloji çağını yaşayan insanoğlu ticaretinide bu alanda giderme ihtiyacı bizi bu alana yönlendirdi, Mardin’de onlarca katagoride 100 lerce markayı ve 100 binlerce ürünü tek bir adreste tamin edebilecekleri bir adres olmak için kadimpazar.com e- ticaret sitesini açtık. Halkımız Artık Alış veriş için saatlerini hatta gönlerini boşuna harcamaycak, E- ticaret pazarımızda hemen hemen tüm ihtiyaclarına cevap olabiliyoruz. Evlerinde işyerlerinde hatta cep telefonlarından bile sipariş verebilecekleri bir Pazar olmayı hedefledik”

14 milyar Tl’lik pazar
TÜBİSAD Bilişim Sanayicileri Derneği verilerine göre Türkiye’de e – ticaret hacmi 2013 yılı sonu itibariyle 13- 14 milyar lira. Bu da Türkiye’deki perakende satışın yüzde 1. 3’üne tekabül ediyor. İngiltere’de ise bu oran yüzde 12. Türkiye hızlı büyüyen bir pazar ama hala Avrupa’nın gerisinde. Her yıl e – ticaret sektörünün yüzde 15-20 oranında büyüdüğünü söyleyen Laleoğlu, şunları söyledi: “Hala birçok işletme e- ticareti yeni duyuyor, yeni giriyor. Henüz Pazar bizim dinamiklerimize göre oturmuş değil. İç piyasada çok hızlı bir büyüme var. Bunda akıllı cihazların kullanımının artmasının, genç nüfusun artmasının etkisi büyük. Bunlara paralel olarak e-ticaret canlanıyor. Diğer taraftan da AVM’lerdeki yüksek kiralar gibi maliyetler çok yüksek. E- ticaret ise çok düşük maliyetlerle yapılabiliyor. 3- 5 bin lirası olan çok rahat bir e-ticaret sitesi açabiliyor. Tüketici açısından bakarsak da büyük şehir insanlarının alışverişe ayıracağı vakit azaldı. Artık alışveriş bir iş olarak görülüyor. Bunu internetten halledip kalan vakti daha dolu geçirmek isteniyor.”

Mardin’de e-ticaret yaygınlaşıyor
Türkiye’de ambalaj ve lojistik sektörü çok gelişiyor. Bu da e- ticaretin önünü açıyor. Firmalar ürünleri gönderiyor, beğenilmediğinde tüketici iade edebiliyor ya da değiştirebiliyor. E-ticaretin tüketici için cazipleştiğini söyleyen Laleoğlu, “E – ticaret sitelerinin yoğunluğuna bakıldığında büyük şehirlerin ağırlığı söz konusu. Pazarın yüzde 70 – 80’ini büyük şehirler oluşturuyor. Ancak Bölgenin de ilgisinde artış var. E-Ticaret Sektörüne girmeden Kargo firmalarının sanal alışverişten gelen kargolarının yüksek olduğunu gördükten sonra Mardin’de sanal alışveriş sitesi açtıklarını ifade eden Laleoğlu “E-Ticaret sektörüne girmeden Mardin’de hizmet veren kargo firmalarının sanal alışverişten gelen kargo durumuna baktım ciddi bir alışverişin olduğunu gördük,bu ticaret sektöründe pay almak için bizde kadimpazar.com adıyla bir e-ticaret sitesi açmış olduk” diye konuştu.
Kadimpazar.com’da Güvenli ve garantili ürün sattıklarını söyleyen Laleoğlu, Ürünlerini Garantili,güvenilir ve faturalı olarak satışa sunduklarını dile getirdi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın