Mardin’de yaşanan Kobani olayları Emniyet raporunda

  • Haberin Tarihi: 7 Ekim 2015
  • Bu haber 1215 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Mardin’de yaşanan Kobani olayları Emniyet raporunda

6-7 Ekim 2014’te Kobani (Ayn el Arap) olaylarında izinsiz gösteriler esnasında ön taraflarda çocukların çoğunlukta olduğu olaylar Emniyet raporuna yansıdı.
Mardin ve ilçelerinde o dönem sokağa çıkma yasaklarının olduğu olaylarda Emniyetin tuttuğu raporlar durumun vehametini ortaya çıkardı.
Olaylarda Bölgede olduğu gibi Yol kapatma, Lastik yakarak Güvenlik güçlerine, Kamu binalarına, Bankalara, Alışveriş merkezlerine, Esnafa ve sivil vatandaşlara yönelik El yapımı bombalar, Molotof kokteylleri, Havayi fişekler, Taşlı sopalı saldırılar olmuş ve bazı mağazalarda yağmalanmalar olmuştu.
Mardin Emniyet Müdürlüğü verilerine göre 6-7-8 Ekim olaylarında Mardin ili ve ilçelerinde olaylar esnasında 6 kişi ölmüş, 29 kişi yaralanmış, 22 Polis Memuru yaralanmış, 69 polis aracına saldırı yapılmış, 14 sivil araca saldırı gerçekleşmiş, 40 defa kaymakamlık binalarına saldırı gerçekleşmiş, 35 defa Emniyet binalarına saldırı gerçekleşmiş, 39 Okul binasına saldırı gerçekleşmiş, 6 siyasi parti binasına saldırı gerçekleşmiş, Diğer 69 farklı binaya da çeşitli saldırılar gerçekleşmişti.
Bu olaylarda 311 kişiye işlem yapılmış, Emniyet, savcılık, mahkeme ve adli kontrolden 203 kişi serbest kalmış. 108 de kişi tutuklanmış.
Ayrıca gözaltına alınan şahıslardan 15 kişi yabancı uyruklu olup, bunlardan 5 kişi tutuklanmış.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın