”Mardin’den Kudüs’e Artuk Bey” Programına Yoğun İlgi

  • Haberin Tarihi: 9 Kasım 2016
  • Bu haber 1321 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
”Mardin’den Kudüs’e Artuk Bey” Programına Yoğun İlgi

Araştırmacı Yazar Talha Uğurluel tarafından Artuklu üniversitesinde düzenlenen programda Artuklu hükümdarı Artukbey’in mezarı ve tarihi hakkında dinleyicilere önemli bilgiler verdi.
Artuklu Üniversitesinde düzenlenen programa Mardin Valisi Mustafa Yaman, Artuklu Üniversitesi Rektörü Doç. Dr Ahmet Ağırakçe, kamu kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.
Programda konuşmacı olarak katılan Araştırmacı Yazar Talha Uğurluel, Artuklu hükümdarı Artukbey’in mezarının Kudüs’te olduğunu belirterek, Mardin’in tarihi ve kültürel bakımından dünyanın önemli kentlerinden bir tanesi olduğunu ifade etti. Program yapılan farklı konuşmalardan sonra katılımcılara plaketler verilmesinin ardından sona erdi.
Araştırmacı Yazar Talha Uğurluel: Arzumuz Kudüs’ü yeniden hatırlamalıyız. Peygamber Efendimiz Aleyhisselamın miraç basamağını yeniden bilmeliyiz. Oradaki izlerimizin farkında olmalıyız. Orada Osmanlı ile tam 400 sene, bakın birde bu yıl çok önemli bir yıl. Biz şimdi 2017 ye giriyoruz. Şuan biz 2016 dayız. 2016 Yavuz Sultan Selim, tam 400 sene önce 1516 yılında Kudüs’e girdi. Kudüs’ün Fethinin 400. yılındayız. Şimdi Ocak ayındayız Biz Kudüs’ü 1917 yılında kaybettik ve Kudüs’ü kaybedişimizin 100. yılındayız. Biz bunu ayarlamadık ama bu anlamda çok anlamlı bir zaman dilimize denk geldi bu kitap. Bütün takipçilerimizin izleyenlerimizin bu kitap ile Kudüs’ü gezmelerini arzu ediyorum canı gönülden. Ruslar Kudüs’e yılda 400 Bin giderken bizim 20 Bin gitmemiz, Rusya Oraya hiçbir zaman hakim olamadı. Orası bizim Anavatanımızdır. Oraya sahip olmamız gerekiyor. Elinizi sallasanız bir İslam eserine çarpıyor. Fakat biz bunları unutmuşuz, bunları ihmal etmişiz. Ne Yazık ki Lozan gibi antlaşmalarımız ile şahsi mal hükmünde olan ve mal hükmünde olan bütün bir halka ait olan vakıf mallardan biri elimizi ayağımızı imza ile beyan etmişiz.
İzleyici Tacettin Yertüm: Mardin’de bu tür etkinliklerin olması çok güzel. Artukbey Hükümdarlığı Elazığ, Diyarbakır, Mardin ve en son Kudüs’te vefat etmiş. Bunu burada duymak duyurmak çok daha güzel bir duygu oldu. Kudüs ile bizim baya bağlantılarımız varmış. Çünkü oradaki yapılar ve buradaki yapılar bir hayli birbirine benziyormuş. Kudüs ile bağlantınız var mı diye soran arkadaşlarımıza şunu söyleyebiliriz. Evet bizim Kudüs ile çok derin bağlantılarımız var. Ecdatlarımız kalan bağlantılarımız var. Burada bu programı düzenleyen arkadaşlarımıza da ayrıca teşekkür ediyoruz.
İzleyici Esin Alatekin: Mardin ile Kudüs birbiri ile çok bağlantılı yerler. Birbiri ile birkaç yönden benzerlik gösteriyor. Artukbey’in Mardin’de yaşaması ve daha sonra birtakım tarihçilerin edindiği bilgilere göre son görev yerinin, ölmeden önce hayatını sürdürdüğü yerin Kudüs olması sebebi ile ve bunun izlenimlerinin anlatılması bizim için oldukça önem taşıyor. Bizim için çok değerli. Bu farklılıkları ve benzerlikleri bize kendisi bilgiler doğrultusunda anlattığı için kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın