Mardin’in müzik kültürü korunup yaşatılacak

  • Haberin Tarihi: 16 Temmuz 2015
  • Bu haber 1379 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Mardin’in müzik kültürü korunup yaşatılacak

Mardin Valiliği, kentte düzenlenen geleneksel gece müzik eğlencelerinin, ses cihazlarının kullanılmadan düzenlenmesi, gelen turistlerin eğlence ihtiyaçlarını karşılarken bir yandan da Mardin müzik kültürünün korunmasına ve yaşatılmasına hizmet edeceğini belirtti.
Mardin valiliğinden yapılan açıklamada, Mardin’in arkeolojik, etnografik, mimari değerleri ile kültür hazinesi ve bir açık hava müzesi konumunda olduğu belirtildi.
Mardin’in arkeolojik, kentsel ve somut olmayan kültürel mirasını korumanın önem arz ettiği belirtilen açıklamada, Mardin’de kentsel sit alanı içerisinde projelendirilerek restore edilen sivil mimarlık örneği yapıların büyük çoğunluğu otel, restoran, kafe gibi turizme hizmet veren ticari yapılara dönüştürüldüğü belirtildi.
Kültür turizminin yanı sıra eğlence turizmine duyulan ihtiyaç sonucu kentsel sit alanında restoran ve kafelerde müzikli eğlence programları düzenlendiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Gerekli önlemler alınmadan yüksek debide müzik yapılmakta ve müzikler birbirine karışarak ses ve gürültü kirliliği oluşturmaktadır. Valiliğimize çevrede yaşayan halk tarafından, gürültü kirliliği oluştuğuna dair şikayetler gelmektedir. Ayrıca tarihi kentte yaşayan yerli halk, turizm hareketliliğinden ve bu gürültüden olumsuz etkilenmekte ve yavaş yavaş Yenişehir’e taşınmaktadır. Bu göç aynı zamanda kültürel mirasında yok olup gitmesine neden olmaktadır. Evler ve şehir boşalmakta ve boşalan konutların işlevi değiştirilerek otel, kafe, restoran gibi kullanımları giderek yaygınlaşmaktadır. Geleneksel çarşı esnafları dükkanlarını kapatmakta ve şehir bir yandan turizm ve ticaret merkezine dönerken bir yandan da ıssızlaştırmaktadır. Kültürümüzde önemli yeri olan Mardin Leyli’si (geleneksel gece müzik eğlencesi) programlarının ses cihazlarının kullanılmadan düzenlenmesi, gelen turistlerin eğlence ihtiyaçlarını karşılarken bir yandan da Mardin müzik kültürünün korunmasına ve yaşatılmasına hizmet edecektir.”
Açıklamada, Valilikçe konunun hassasiyetle takip edileceği, etkin ve zamanlı denetimleri ile uygulamayı sağlayacağı bildirildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın