Mardinli aile 4 çocuğa umut oldu

  • Haberin Tarihi: 7 Aralık 2015
  • Bu haber 1180 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Mardinli aile 4 çocuğa umut oldu

Mardinli Öztürk Ailesi ikisi Suriye uyruklu, ikisi de Türkiye vatandaşı olmak üzere 4 çocuğa koruyucu aile olarak umut oldu.
Mardin’de yaşayan ve bir kız ve bir erkek çocukları bulunan Yüksel (41) ve Ekrem Öztürk (43) çiftçi, çocuklarının kardeş istemesi üzerine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne, bir çocuğa koruyucu aile olmak için müracaat etti daha sonra 2’si Suriye uyruklu 4 çocuğa koruyucu aile oldu.
Asgari ücretle geçimini sağlayan Ekrem Öztürk, eşi ve çocuklarının da isteği ile önce iki çocuğa koruyucu aile oldu, ardından da Suriye’ deki iç savaşta anne ve babasını kaybetmiş 2 Suriyeli çocuğa da umut oldu.
Aile ilk olarak yuvada kalan Ş.K. (12) ”Erkek” akrabasını, daha sonra A.Y. (6) ”Kız” Çocuğuna koruyucu aile oldu. A.Y. ‘nin ailesine dönme ihtimaline karşı Öztürk ailesi Cıvan Sabri (4) ”Erkek” ve Cuvana Sabri (6) Kız çocuğuna koruyucu aile oldu.
Saçlarını tarıyor derslerinde de çocuklara yardımcı oluyor.
Öztürk ailesi evlatlık edindiği çocukları öz çocuklarından ayırmıyor.
Baba Ekrem Öztürk, “ İki tane çocuğum var. Biri erkek biri kız. Bizim bu Aile Sosyal Politikalardan çocuk alma hikayemiz, şöyle diyeyim aynı bizim amcamızın bir oğlu vardı, Yuvada kalıyordu, uzun süre 4 yıl orada kaldı. Benim ve eşimin vicdanı el vermiyordu. Yani sen koskoca bir köy akraban olsun, Yani sen orada kal. Biz ailem ve çocuklarımla birlikte karar verdik almaya. Ondan sonra aldık getirdik yanımızda kaldı. Hem vicdanen rahat olduk, hem de şey. Bir sabah baktım Kızım dedi ki baba iki erkek oldu ben tek başıma bir kız kaldım. Ya bana eğer varsa bende bir kız kardeş istiyorum. Özellikle kız çocuğu. Neyse gittik Müdürlüğe başvurumuzu yaptık Toplamda normalde yani ben Müdürlüğün koruyucu ailelere verdiği çocukların sayısı üç’tür. Şimdi bizim aldığımız iki tane çocuk var. Kardeş oldukları için bizim de vicdanımız el vermediği için bu çocukları ayırmamak amaçlı 4 tane aldık. Şu anda yanımda dört tane çocuk var. Bir tane öz akrabam. Biz gittik yuvaya, orda otururken bu çocuklar geldi. Ama nasıl anne baba, anne baba diye bağırıyorlardı. Kucağımıza atlayarak eşime, sen benim annem misin ? bana, sen benim babam mısın ?. Şimdi tam anlamıyla bir şey de diyemiyorsun. Evet de, Hayır da diyemiyorsun. Anne ve babamız ölmüş dediklerinde oradakilerin tümü duygulandı. Çocuklardan o duygusallığı aldım. Birde savaştan kaçmışlar. Allah kimseyi yurdundan yuvasından etmesin. Allah kimseyi onların durumuna sokmasın. Geldik çocuklarımıza durumu anlattık. Bizler ayrılırken onlar hep anne baba diyorlardı. Arkama dönüp merak etmeyin ben sizi alacağım.
Koruyucu aileler beni dinleseler. Almaya karar verdikleri zaman ilk önce kendi içlerindeki sorunları çözmek zorundalar. Yani anne babanın istemesi önemli değil. Önemli olan evde bulunan çocuklardır. Çünkü sonuçta anneyi ve babayı paylaşacak olan çocuklardı. Biz zaten onları severiz. Bazı çocuklar anne ve babalarını paylaşmaz. İlk önce kendi çocuklarının görüşünü alacaklar. Çocuklar evet dedikten sonra gidip başvuru yapsınlar. Çocuklar hayır derse sorun çıkar. Şöyle bir dua ediyordum. Durumum kritik, asgari ücret ile çalışıyorum. Diyordum Ya rabbim sen bana ver ben de birine vereyim. Baktım Rabbim dedi al çocuklara bak bu imkan. Vicdanen ben rahatım. Mutlu oluyorum. Bu çocuklar ile ilgilendiğim zaman mutlu oluyorum. Kimileri yadırgıyor, Hayır yadırgamasınlar. Bana şunu söylüyorlar, Biz kendi çocuklarımıza yetmiyoruz,siz nasıl başkalarının çocuklarına yetiyorsunuz. Sevginin açamayacağı kapı yoktur. O çocuklar da sevgiye muhtaçtır. Sevgi, sevgi, sevgi her şey sevgi. Koruyucu olmak isteyenlere önerim şudur. Bu çocuklar sevgiye muhtaçtır. Bu çocuklar bir aile ortamına muhtaçtır. Bu çocuklar kendi kaderlerini çizmemişler. Bu çocukların kaderini ebeveynleri çizer. Bu yüzden biz bu çocukları anne baba sevgisinden mahrum etmeyelim. Eğer bu fikri olan insanlar bir adım attığı zaman ikinci adım da gelir. Bir gitsinler oradaki çocukları bir görsünler. Almak amaçlı değil gidip oradaki çocukları görsünler. Bu çocukların ne kadar anne baba sevgisine muhtaç olduklarını anlayacak ve o zaman karar verecekler”.
Anne Yüksel Öztürk, “Çocuklarım ile beraber eşittirler. Ayrımcılık yapmıyorum. Okula gidip geliyorlar. Aynıdırlar benim için, öz evladım gibidirler”.
Ailenin Öz Kızı Hatice Öztürk, “Mutluyum çünkü kardeşim yoktu, abim vardı ama kardeşim yoktu. Erkek değil de kız daha çok istiyordum. Kızlar ile daha çok iyi anlaşıyorum diyelim. Banyosudur, şudur, budur. Seviyorum çocuklar ile ilgilenmeyi o yüzden istedim. Evin neşesidirler hep oyun oynuyoruz. İnsan sıkılmıyor onlarla. Mesela evden dışarı çıkmayız onlar ile ilgileniriz”.
Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Koruyucu Aile Sorumlusu Bahar Kaya, “Şu an ü ç çocuğumuz, bir ailede iki kardeşimiz var. Başka bir ailede yeni doğan 6 aylık bir bebeğimiz var. Bu üç çocuk Suriye uyruklu çocuklarımız. Müdürlüğümüze bağlı çocuk yuvasında hala Suriye uyruklu çocuklarımız var. Onlar da değerlendirme aşamasındalar şuan. Başlangıçta kaygıları, korkuları oluyor. Sonuç itibariyle aile ortamına yabancı bir bireyi koymaları ile birtakım sıkıntılar ile karşılaşacaklarını düşünüyorlar ve haliyle bununla yüzleşmekten korkuyorlar. Ancak ilk haftadan itibaren, olumlu geri bildirimler ile karşı karşıya kalıyoruz. Yani beklediğimiz kadar endişe verici değilmiş, çok mutluyuz, manevi anlamda doyum sağlıyoruz gibi cümleler ile karşılaşıyoruz. Yani genel anlamda olarak olumlu bir tablo söz konusu Mardin’de”.

Vehap Erdoğan

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın