Mardinli hacılar kutsal topraklarda

  • Haberin Tarihi: 5 Eylül 2015
  • Bu haber 1064 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Mardinli hacılar kutsal topraklarda

Mardin’den hac ibadeti için kutsal topraklara gidecek ilk kafile törenle uğurlandı.
Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla kutsal topraklara gidecek 214 kişilik ilk hac kafilesi İl Müftülüğü’nün düzenlediği programla uğurlandı.
İlahi ve dualarla uğurlanan hacı adayları ile uğurlamaya gelen yakınları duygulu anlar yaşadı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2015 yılı hac organizasyonu kapsamında Mardin’den kutsal topraklara gidecek 214 hacı adayı ve 5 görevli için Mardin Müftülüğü bahçesinde uğurlama töreni düzenlendi. İlahi ve duaların okunduğu uğurlama törenine Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, İl Müftü Yardımcısı İsmail Ünal, Kızıltepe İlçe Müftüsü Mahsum Taşçı, Savur İlçe Müftüsü Abdurrahman Şenoğlu, Hac Şube Müdürü Zübeyir Aslan, çok sayıda hacı adayı yakını ve görevliler katıldı.
Hac uğurlama töreninde hacılara seslen il müftüsü dursun Ali Coşkun; “Her mü’min,her müslüman’ın gönlünde o kutsal topraklar, o sevda her zaman taptaze capcanlı durduğunu söyleyerek, “Her inanan insan o kutsal beldelere gitmenin,oralara varmanın aşkını hep içinde taşır.Çünkü o beldeler, yeryüzünden rabbimizin en mübarek saydığı, en mukaddes kıldığı, kutsadığı, yücelttiği, ayetlerinin olduğu, Peygamberlerin ve son Peygamber Hz. Muhammed s.a.s’ın makamı ve mekanı olan, yeryüzündeki en güzide yerler olduğunu kaydetti.
Coşkun Ayrıca şunları söyledi; “Ben özel olarak hacca gidecek olan hacı adayı kardeşlerimiz seslenmek istiyorum.Değerli hacı adaylarımız; Şu yaşınıza kadar belki yüzlerce yolculuk yaptınız ama hiç böylesini yapmadınız. Şu yapacağınız yolculuktan elde ettiğiniz edeceğiniz,sevabı ve karı bugüne kadar yaptığınız hiçbir yolculuktan elde etmediniz ve de edemeyeceksiniz.Bu yolculuk yeryüzündeki en kutsal mekana yapılan en kutlu yolculuktur.Bu yolculuk Allah Rasülü’nün doğup büyüdüğü, yürüdüğü, vahyin indiği, yaşadığı, sevindiği, üzüldüğü, velhasıl hayatını yaşadığı ayak izlerinin olduğu, o kutsal beldelere yolculuktur.Bu yolculuk,İslamın 5 temel esasından biri olan, hac ibadetinin yapıldığı tek ve yegane mekan olan Beytullah’a,Arafat’a,Mina’ya ve Müzdelife’ye yapılan bir yolculuktur.
Bugün manevi bakımdan heyecanı çok yüksek bir yolculuğa çıkışın ilk adımlarını atıyorsunuz. Sizler Yüce Allah’ın davet ettiği ve O’na misafir olmaya hak kazanmış seçkin kişilersiniz. Öylesine muhteşem bir yolculuğa çıkıyorsunuz ki bu ibadetin güzelliğini ve muhtevasını yeterince tarif edilemediğini, sizler de o mübarek topraklardan döndükten sonra daha iyi anlayacaksınız. Bu yaşanması gereken müstesna güzellikte bir yolculuktur..
Oraya gidişinizin size bu dünya hayatında verilmiş son bir şans olduğu bilinciyle, hakkını vermeye çalışacağınız bir ibadete dönüştürmelisiniz. O kutsal topraklarda iken Ülkemiz, gönül coğrafyamız ve bütün İslam alemi için dua etmenizi size bir emanet olarak veriyoruz. Bu ülke ve insanları için dualarınız bekliyoruz.
Değerli hacı adayı kardeşlerimiz! Eğer siz Hac ibadetin farkında olarak o beldelerde bulunduğunuz sürece dünyevi bazı meşgaleler sizi esir almazsa, ben inanıyorum ki, sizin attığını her adım, hatta alıp verdiğiniz her nefes dahi bir ibadet olarak değer bulacaktır.Rabbim, çıkacağınız bu mukaddes yolculuğunuzu şu andan itibaren mebrur ve makbul eylesin.
Haccınızı sağlık ve sıhhat içinde tamamlayıp bu aziz vatana ve ailenize dönmeyi nasip eylesin.”
Daha sonra söz alan Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, kutsal topraklarda yapılan duaların önemine değinerek, hacı adaylarından ülke ve millet için dua etmelerini istedi. Vali Koçak, “Birçok İslam ülkesi kan gölü. Ülkemiz de, önemli bir süreçten geçiyor.
Duaların kabul edildiği mukaddes beldelere gidiyorsunuz. Bizleri, ülkemizi, İslam Alemini ve insanlığı dualarınızdan eksik etmeyin. Rabbim haccınızı kabul etsin” Kazasız, belasız gidip gelmeyi, ailelerinize kavuşmanızı yüce Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.
Program Kızıltepe İlçe Müftüsü Mahsum Taşçı’nın yaptığı dua ile sona erdi. Duadan sonra vali Koçak ile Müftü Coşkun bütün hacılara otobüslerine kadar eşlik ederek tek tek vedalaştı. Hacı adaylarını uğurlamaya gelen yakınları gözyaşlarına hakim olamadı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın