Mardinliler engelliler için yürüdü

  • Haberin Tarihi: 3 Aralık 2015
  • Bu haber 916 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Mardinliler engelliler için yürüdü

Mardin’de, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için düzenlenen kortej yürüyüşünde, “Engelsiz Mardin için bir adım at” çağrısı yapıldı.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Mardin Müzesi’nin düzenlediği ve çağrıcı kurumlar arasında yer alan Artuklu Belediyesi’nin olduğu yürüyüş korteji, Sabancı Müzesi önünde başladı. “Engelsiz Mardin için bir adım at” şiarıyla gerçekleştirilen yürüyüş kortejinde, Artuklu Belediye Başkanı Emin, Sakatlar Derneği Mardin Şube Başkanı Hasan Anık, Mardin Müze çalışanları, çeşitli STÖ temsilcileri, çok sayıda ilköğretim öğrencileri ile engelli yurttaşlar yer aldı. Yürüyüşe katılanlar, “Engelsiz Mardin” ve “Engelsiz Mardin için bir adım at” yazılı pankart ve lolipoplar taşıdı. Artuklu Belediyesine ait Barış Treninin yer aldığı yürüyüş kortejinde, çok sayıda kişi Barış Treni ile Cumhuriyet Meydanına ulaştı.
Artuklu Belediyesinden yapılan yazılı basın açıklamasına göre Yürüyüş korteji boyunca rengarenk giyinen yurttaşlar, akrobatik hareketler eşliğinde yürüyüşlerini tamamladı. Renkli yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanında toplanan kalabalığa hitap eden Artuklu Belediye Başkanı Emin Irmak, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olduğunu ve engellilerin sadece bugün hatırlandığına vurgu yaparak, “Oysa engeliler yılın her gününde hatırlanmalıdır, toplum olarak elimizden ne geliyorsa gereklerini yerine getirmemiz gerekiyor. Engelsiz bir Mardin ama engellilerin rahat yaşayabilecekleri bir yaşam oluşturmak istiyoruz. Engellilerin rahat yaşamasını sağlamayan hiçbir projeye imza atmıyoruz. Engelli yurttaşlarımız birçok alandan mahrum bırakılmıştır. Biz mutlak suretle engellilerin rahat hareket edebilecekleri düzenlemeleri yapıyoruz” diye konuştu.
Daha sonra konuşan Sakatlar Derneği Mardin Şube Başkanı Hasan Anık, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü hakkında kısa bir değerlendirmede bulundu. Konuşmaların ardından, engelliler için çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın