“MARSU’dan açıklama bekliyoruz”

  • Haberin Tarihi: 23 Kasım 2015
  • Bu haber 817 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“MARSU’dan açıklama bekliyoruz”

AK Parti Mardin İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, Kızıltepe ve Artuklu ilçelerinde 10 günden beri devam eden su kesintileri ile ilgili bir açıklama yaptı.
Partisinin yönetim kurulu toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplayan Dündar, su kesintileri hakkında bir açıklama yaptı.
Dündar su kesintileri konusunda yaklaşık 10 günden beri vatandaştan Mardin’de susuz kaldıkları yönünde yoğun şikayetler aldıklarını belirterek, “Bu konuda halkımız sürekli bizlere şikayetlerini gittiğimiz her yerde dile getirmektedirler. Bu konuda suların ne zaman geleceği konusunda bizlerden sürekli bilgi istemektedirler. Mardin’in 10 günden beri susuz kalmasının yanında bu konuda her hangi bir bilgilendirme ve açıklama yapılmaması kabul edilir bir durum değil. Mar-Su’dan bugüne kadar yapılan herhangi bir açıklama yok. Vatandaşımın iddialardan da biri de Mar-Su’nun vanaları bilerek kapattığı ve bu konuda vatandaşı cezalandırmak istediği konusunda iddialar dolaşıyor. Bu tür iddialarda had safhada. Önce bu iddiaların yetkililer tarafından araştırılıp olayın gerçek tarafının orta ya çıkarılarak halkımızla paylaşılmasını talep ediyoruz. Bu süreçte suların ne zaman akacağı yönünde ve oluşan aksaklık ve sorunlar hakkında da Mar-Su’dan da bir açıklama yapılmasını istiyoruz. Nusaybin’deki sıkıntıdan kaynaklı kesintilerin yapıldığı ileri sürülmüştü ancak Nusaybin’de su akışı verilmesine rağmen Mardin’de halen sular gelmedi.”dedi.
Mardin genelinde Beyaz-Su şebekesi bozulduğunda Mar-Su’nun vatandaşın söylemi ile Mardin’i adeta cezalandırarak susuz bırakılmasının kabul edilebilir bir mesele olmadığına dikkat çeken Dündar, “Mar-Su’nun bugüne kadar bu su şebekesine alternatif çözümler geliştirmesi gerekiyorken, bu konuda herhangi bir çözüm bulunamamış olması akıllarda soru işaretleri oluşturuyor. Bu konuda yetkililerin bir açıklama yapmalarını ve görevlerini yerine getirmelerini bekliyoruz.”diye konuştu.
Belediyelerin icraatları hakkında da şikayet aldıklarını belirten Dündar, Son dönemde bazı köylerde özellikle de kırsal mahallelerimizde belediyemizin AK Parti’ye daha fazla oy çıktığı iddiası ile bu köylere belediyecilik hizmetlerini verilmediğini görüyoruz. Özelilikle bu konuda da bizlere en çok şikayet Gökçe Beldesinden geliyor. Nüfusu 5 bini geçen beldemizde çöpler toplanmıyor belediyecilik hizmetleri ne zamandan beri yapılmıyor. Hiç kimse siyasi tercihinden dolayı cezalandırılmaz. Yerel yönetimlerimiz olsun kamu kurumlarımızın siyasi tercihlerinden dolayı halkımızı cezalandırma lüksü olamaz. Böyle bir uygulama ve iddialar varsa bunların düzeltilmesini istiyoruz. Umut ediyoruz ki oy tercihlerinden dolayı hiç kimse cezalandırılmasın.” şeklinde konuştu.
Mar-Su’yun şikayet edilen diğer bir konusunun da su sayaçları ile ilgili bir başlattığı yeni uygulaması olduğuna işaret eden Dündar açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
“Bu uygulama kent merkezinde 12 bin su abonesini büyük bir çıkmaza sürüklüyor. Çoğu abone kart üzerinden peşin olarak aldıkları su kontörleri sayaçlarında yüklüyken bu sayaçların değiştirilerek yerine eski mekanik sayaçların takılmak istenmesine anlam veremiyoruz. Yaşadığımız bu dijital çağda her yerde sayaçlar dijitalleşirken Mar-Su’nun yeni köye eski adet getirmesini anlayabilmiş değiliz. Vatandaşımız bu konuda da gerçekten çok muzdarip durumda ve her gün bu konuda şikayet telefonlarını alıyoruz. Bu iddialar doğruysa bu yanlışların da bir an önce düzeltilmesini ve bir açıklama yapılmasını bekliyoruz.” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın