“Mazereti olmayan her Müslümanın Ramazan orucunu tutması farzdır”

  • Haberin Tarihi: 24 Haziran 2015
  • Bu haber 876 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Mazereti olmayan her Müslümanın Ramazan orucunu tutması farzdır”

Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun, akıllı, ergenlik çağına ulaşmış ve oruç tutmasına engel bir mazereti olmayan her Müslümanın oruç tutması gerektiğini belirtti.
Coşkun, yaptığı açıklamada, İslam dini, kişileri, güçleri nispetinde sorumlu tuttuğunu kaydetti.
Güçlerini aşan veya sıkıntıya yol açan durumlarda kolaylaştırıcı hükümler de getirildiğini aktaran Coşkun, şöyle dedi: ” Yolculuk, hastalık, yaşlılık, hamilelik ve çocuk emzirme ile zor ve meşakkatli işlerde çalışan kimselerin Ramazanda oruç tutmakla yükümlü olmayıp daha sonra kaza etmelerine veya yerine fidye vermelerine ruhsat tanınmıştır. Akıllı, ergenlik çağına ulaşmış ve oruç tutmasına engel bir mazereti olmayan her Müslümanın Ramazan orucunu tutması farzdır.”
İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan ve daha sonra da kaza etmesi mümkün olmayan kimse, oruç tutamadığı her güne karşılık bir fidye ödemesi gerektiğini belirten Coşkun, şu ifadeleri kullandı: “Sadaka-i fıtır ise bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecek veya bunun para olarak karşılığıdır. Fidye vermek durumunda olan fakat buna maddi imkanı el vermeyen kimse Allah’tan af diler. Günler uzun olduğu için oruç tutamayan hasta ya da yaşlılar, kısa günlerde oruç tutabilirlerse tutamadıkları orucu kısa günlerde kaza etmeleri gerekir. Bu durumda olan kimselerin vermiş oldukları fidyeler sadaka sayılır. Oruç fidyeleri, Ramazan ayının sonunda toptan verilebileceği gibi, Ramazan ayı içinde günlük olarak veya Ramazan ayı başında da verilebilir.”

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın