Medeni İnsan Kimdir?

  • Haberin Tarihi: 20 Kasım 2015
  • Bu haber 680 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Asıl anlamı Yesrib’in İslam’la müşerref olduktan sonra Medine adını alan Medine medeniyetinden geliyor.

Orada ilk yazılı Anayasa(Medine vesikası) peygamberin öncülüğünde yapılmıştı, inanan inanmayan, farklı dinlere mensup olanlar herkesin hukuku güvence altına alınmıştı, insanlık ilk olarak kanalizasyonla af buyurun tuvaletle tanışmıştı, onun etkisi hala Medine halkı üzerinde olduğu gidenler görenler biliyor.

Zaman içinde Müslümanların dünya işlerinde tembellik yapıp gerilemesi, Gayri Müslim dünyanın bilimsel alanda ve dünya zenginliği açısından önplana çıkması kompleksli, Müslüman dönmeleri için model olarak kabul edildi, ayrıca kılık kıyafet ve makyajla Avrupa ve batı dünyası kötü taklit edildi.

Bizim ülkemizde yaşayan bu kompleksli vatandaşlarımız daha çok kendini Atatürkçülük arkasında saklayarak Anadolu insanına ara sıra laf atıyorlar.

Buna benzer bir hadise de geçende Yozgat’ta yaşandı. Kendini entel, kambur üstü, kaymak takımı, mutlu azınlığın azgın üyelerinden bir bayan, hanımefendi demek içimden gelmiyor yok efendim müzeye gitmiş de 150 yıl önce o sarayda yaşayan hane halkının fotoğrafını, sözüm ona modern kıyafetiyle keyifle izlediğini, ancak müzede çalışan bayanların örtülü olmalarını içine sindiremediğini bir gaf yaparak ifade etmiş, insan bu kadar mı saygısız olur? senin gibi milyonlarca vatandaşımız olsa ne yazar, siz bu halkı küçük görecek kadar şahsiyetsiz kimselersiniz. Elhemdulillah ki 78 milyonluk ülkede sayılarınız bilerli bile bulmuyor. Ayrıca Halkıyla selamlaşmayı başaran Yozgat Belediyesini tebrik ederim.

Medeni olmak;

*İnsana saygılı olmaktır,

*Haksızlığa karşı tepki göstermektir(Bu yazıyı yazdığım gibi)

*İnsanın inancına saygı duymaktır,

*İslam inancına sahip olup, ona göre yaşamaktır,

*Hayatın içinde sahip olduğu rolünü yerine getirip iyi bir vatandaş olmaktır,

*Başkasına yük olmadan helalından kazanmak, kazandığını paylaşabilmektir,

*Ben kavramı yerine biz kavramını hayata geçirmektir.

*Tebessümü yüzünden eksik etmemektir.

Daha ne anlatayım bilemiyorum ama benim bildiğim insanımızı medeni, gayri medeni ayırmak kaba bir kusurdur, insana yakışmaz, bir sefere mahsus özür kabul edilebilir fakat bunu sık sık yapmak aynı zamanda bir suçtur.

On Kasımlarda törenlerle anılan Atatürk’ün talimatıyla Diyarbakır’da ilk açılan fabrika Alkol fabrikasıdır, Muhafazakar bir Hükümet döneminde ise 300 milyon liraya aynı anda 10 uçağın inebileceği, 6 körüklü hava limanı yapılmış, Allah aşkına soruyorum hangisi medeniyet?

Hala 15 Kasım Atatürk’ün Diyarbakır’a gelişi kutlanıyor, artık bu gereksiz merasimlerden kurtulmak lazım. Bu törenlerin içinde halk yok, dolayısıyla zoraki yaşatmanın bir anlamı yok.

Anadolu insanı selam ve duayı unutmadığı için hala halkımız arasında manevi bir bağ vardır, birlik beraberlik devam ediyor. Teşekkür yerine “Mersi” demekle insan medeni olmaz olsa olsa Fransız olunur unutmayalım.

Ey gafil bir an evvel aslına dön ki varlığın hissedilsin, başkasına benzemeye çalışan kendi benliğini kayıp eder kanaatim budur.

Haksızlığa karşı sessiz kalacak kadar gayri medeni olamam.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın