Medyatik Gençler Gazetecilerle buluştu

  • Haberin Tarihi: 8 Ocak 2015
  • Bu haber 1483 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Medyatik Gençler Gazetecilerle buluştu

Mardin’e “Medyatik Gençlik Projesi” kapsamında farklı İllerden gelen 32 genç Mardin Gazeteciler Cemiyetini ziyaret ederek, gazetecilerle sohbet etti.

Mardin, Eğitim Araştırma ve Geliştirme Derneği tarafından hazırlanan “Medyatik Gençlik” projesi, AB Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı tarafından, Erasmus Plus Gençlik Programı KA3 kapsamında kabul edildi. Sosyal medyayı ve medya okuryazarlığı gençlere anlatmayı hedefleyen proje kapsamında gençler Mardin’de 5 gün süre ile eğitilecek.

Mardin Gazeteciler Cemiyeti binasında gazetecilerle bir araya gelen 32 genç, günümüzde medyanın üstlendiği rol ve tarafsızlık ilkelerine uyumu konusunda sorular yöneltti.

Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik, cemiyet olarak taraf olmama ve kamuoyunu doğru bilgilendirme konusunda kararlı olduklarını hatırlatarak “Bölgede zor şartlar altında, dengeleri göz önünde bulundurarak görev yapıyoruz. Haberleri doğru yansıtmaya gayret ediyoruz. Basının önü gibi gösterilmesi, teknolojik gelişmelerin ürkütücü algılanması bizleri üzüyor. Bugünün gençliğini ben donanımlı,bilgili,araştıran,sorgulayan ve geleceği daha net görebilen fertler olarak değerlendiriyorum.” dedi.

Fransa’da Charlie Hebdo dergisine düzenlenen saldırıyı ve Metin Göktepe’nin öldürülmesi ilgili düşünceniz nedir şeklindeki soruya MGC Başkanı Mehmet Çelik, insanların öldürülmesini tasvip etmenin bir insanlık ayıbı olduğunu söyledi. Çelik “ Fransa’da Charlie Hebdo Dergisine gerçekleştirilen saldırıyı kınıyorum. İslam adına, din adına cinayet işlenmesine karşıyım. Düşünceleri için gazetecilerin öldürülmesini, hapse atılmasını kabullenmek mümkün değildir.” Şeklinde cevap verdi.

Gelişen teknoloji ile birlikte, haber anlayışının değiştiğini ifade eden Çelik “ Daha önce bir trafik kazası haberini 3 gün sonra okuyucularımıza ulaştırabiliyorduk. Bugün ise bir saat, hatta 10 dakika önce geçtiğiniz haber bayat haber haline geliyor. Sosyal Medyayı iyi kullanır ve iyi okursak yararlarını görüyoruz. Yanlış okursak zararlı olur.” Şeklinde sözlerini sürdürdü.

Mardin Gazeteciler Cemiyeti üyesi gazetemiz muhabiri Vehap Erdoğan,  ileride herkesin bir meslek sahibi olacağına vurgu yaparak “Sahip olacağımız meleğin, toplumsal değerleri kucaklayıcı ve insanlık yararını ön planda tutacak şekilde icra etmeliyiz. Bugün burada küçük bir Türkiye’yi temsil ediyoruz. Farklı şehirlerden gelen genç arkadaşlarla birlikte, ülkenin sorunlarını tartışıyor. Umudumuz odur ki ülkede her yer yaşanılır olsun. Renklerimiz ve farklılıklarımız zenginliklerimizdir” dedi.

Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Adnan Avuka ise gençlerle deneyimlerini paylaştı. Gençliğinde yaşadığı zorlukları anlatınca duygulu anlar yaşandı. Avuka Mardin’den Mazıdağı ilçesine kadar bir haber için koşarak gittiğini gençlere anlatınca alkış topladı.

Mardin Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi Şeyhmus Edis de gençlerle tek tek ilgilendi.

Bir saat kadar cemiyet binasında kalan gençler, memnun bir şekilde ayrıldı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın