Mesleğini Yaşatmak İstiyor

  • Haberin Tarihi: 21 Ekim 2016
  • Bu haber 756 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Mesleğini Yaşatmak İstiyor

Kızıltepe ilçesinde 42 yıldır demire şekil vererek ailesini geçindiren Hüseyin Kalya (49), kaybolmaya yüz tutan bu mesleği yaşatmaya çalışıyor.
Kalya, ateşte ısıttığı demirleri bilek gücüyle şekil vererek, balta, menteşe, kapı dili, çivi, hayvanlar için kazık, hayvan tuzağı, eski kapı kulpları ve bunun gibi birçok alet yapıyor.
Kalya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 yaşında babasından öğrendiği bu mesleği halen devam ettirdiğini söyledi.
Eski cazibesi kalmayan mesleğin kaybolmaya yüz tuttuğunu ifade eden Kalya, şunları söyledi: “Mardin tarihi bir kenttir. Oradaki eski kapıların kulplarını ve kilidini yapıyoruz. Menteşesini yapıyoruz. Çivi var ondan yapıyoruz. Ne varsa elimizdeki imkanlarla elle yapabiliyoruz. Bu tarihi kültüre de katkı sunmak istiyoruz. 8 yıl önce kardeşimle Mardin’de Kasımiye Medresesi’nin kilitlerini yaptık. 4 büyük açma sürme şeklinde, 3-4 kere açılıp kapanan şekildeki kilitleri yaptık. Onları şu an kimse yapacak durumda değil. Benden düşerse zannetmiyorum. Yaşlı bir meslektaşım var, o da şu an yapamıyor. Eski Mardin’de kalıyor. O da yaşlılıktan dolayı bu mesleği sürdüremiyor. Mardin’de, Kızıltepe’de usta olarak ben yapıyorum.”
Şu an dükkan kirasını bile zor çıkardığını kaydeden Kalya, günlük ancak 5-10 lira kazanabildiğini aktardı.
Bu mesleği sürdürmek istediğini vurgulayan Kalya, devletten destek beklediğini kaydetti.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın