MİSAFİR KALEM – Mardin’i Görmek

  • Haberin Tarihi: 28 Ağustos 2015
  • Bu haber 1002 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
MİSAFİR KALEM – Mardin’i Görmek

Dünyayı anlamak için çok gezmek, okumak ya da belgeselleri izlemenin ötesinde Mardin’i görmek gerek. Bugün medeniyeti, dünyada yaşananları, Ortadoğu’yu ve Türkiye’mizi kavramak için Mardin’i görmek ve yaşamak lazım. İstanbul’da Aksaray’da yürürken Türkçe, Kürtçe, Arapça konuşan insanlar etrafımızı sarar aynı sesler birlikte yaşama kültürü ile Mardin’de bir medeniyet kurmuş ve bu Mardin’i bir medeni şehir haline getirmiş. Binlerce yıllık kadim şehir adeta bir açık hava müzesi halinde.Semavi dinlerin yan yana yaşadığı aynı sokakta Cami, Kilise ve Havra olan bir kent..bu şehir sizi bir anda Kudüs’e götürür. Esir Kudüs Mardin’e bakarken belki de o ilerde gelecek özgür günlerinin geleceğine daha çok inanıyor.
Kentler insanlar gibi yaşar. Mimari yapısı ile nefes alırlar. Taş evlerin olduğu tarih mekânlar zaman içinden bir masal şehri gibi seninle konuşuyor. Kültürler burada bir medeniyet kurmuş. Bilinen Mardin’in ötesinde derin bir hoş görü bizi sarıyor. Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanımız Mehmet Çelik ile adım adım kenti dolaştık. Yerel meslektaşlarımız Rıdvan Fidan Beyin misafiri olduk. Vali yardımcımız Bahattin Çelik, MARSİAD Başkanı Nasır Duyan’ı ve İl Jandarma Komutanı Alattin Karsavuran’ı ziyaret ettik.
Sıcak gündemin yaşandığı Ankara’dan gerçek gündemin yaşandığı Mardin’deyiz. Mardinli dertli. Huzur istiyor insanlar. Güzel kentlerini dünyaya tanıtmak ve insanları misafir etmek istiyorlar. Büyük emeklerle yaptıkları turizm tesislerinin boş olmasını istemiyorlar. Suriye sınırının yanı başında Mardinlinin deyimiyle hattın aşağısı ve yukarısında yaşayan insanlar savaş ya da şiddet içinde değil güvenli bir ortamda yaşamak istiyorlar. Bugün yaşanan sorunların sadece Mardin’in, Diyarbakır’ın değil Türkiye’nin bir sorunu olduğunu dile getirdi Mardinliler. Tarihinde adı konmamış kodları vardır. Binlerce yıldan beri bir arada yaşayan kültürler adeta rengârenk bir çiçek bahçesi. Her çiçek birbirinden değerli. Biri biz çocukken Süryanilerle aynı bahçeye bakan evlerde büyüdük diyor. Diğeri biz kimseye kimliğini sormayız diye söze başlıyor.
Bugün ülkenin önemli meselelerine kafa yoran aydınlar ya da siyasetçilerimiz mutlaka Mardin’de bir hafta geçirmelidirler. Mardin’i anlayamayan Türkiye’yi ve dünyayı anlayamaz. Işık hep doğudan yükseldi. Medeniyet bu topraklarda ben varım diyor. İyi ki Mardin’e geldik ve güzel insanları gördük evet burası güzel insanların kenti. Kimsenin bu güzelliği bozmaya hakkı yok, şimdi söz şiirin;
Adım adım yürürken sokaklarında
Bir masalcı başı tuttu kolumdan
Ey Mardin sen bin bir geceden
Kaf dağının ötesinden başkasın
Bir yanın kalp atışı, öteki yanın gözyaşı
Şiir anlatamaz seni, mısralar yetersiz
Taş evlerin, gök kubbeyi tutan hoşgörün
Ben sana esirim sendeyim

Güngör Yavuzaslan
Bartın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı*

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın