Müftü Çiçek, “Taziye yemekleri kaldırılmalı”

  • Haberin Tarihi: 7 Şubat 2019
  • Bu haber 1361 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Müftü Çiçek, “Taziye yemekleri kaldırılmalı”

“Taziye yemekleri kaldırılmalı”

Mardin İl Müftüsü İsmail Çiçek, yakınlarını kaybedenlerin, taziye yemeği derdine düştüğüne dikkat çekerek, maddi durumu iyi olanların taziye yemeği geleneğinin kaldırılmasında öncülük etmesi gerektiğini söyledi.
Mardin ve çevresinde gelenek haline gelen taziye yemeklerinin, vefat edenlerin ailelerini zor duruma düşürdüğünü ifade eden İl Müftüsü İsmail Çiçek, taziyede acı kahve, çay ve su ikramının yeterli olduğunu, taziye yemeğinin kaldırılması için maddi durumu iyi olan cenaze sahiplerinin öncülük etmesini istedi.

Borç alan hatta kredi çekenler var
Maddi durumu iyi olmayan vatandaşların taziye yemeği hazırlamak için borçlandıklarını, hatta kredi alındığı şeklinde duyum aldıklarını kaydeden İl Müftüsü İsmail Çiçek ?Yakınlarını kaybedenler daha cenazeleri yerde iken yemek derdine düşüyor. Üç gün süre ile yemek vermek taziye sahiplerini ciddi anlamda maddi yönden yoruyor. Maddi durumu iyi olmayan vatandaşlarımızın taziye yemekleri için yakınlarından, dostlarından borç aldıklarını, bazılarının da bankalardan kredi kullandıkları duyumunu alıyoruz, Taziye yemeği hazırlayacağız diye faizli kredi kullanmak çok yanlış bir hareket. Zenginlerin taziye dışında da her zaman yemek verebilirler. Maddi durumu iyi olmayanlar zengin komşuları yemek verdi diye yemek vermek zorunda kalıyor. Zenginler, maddi durumu iyi olan taziye yemeği vermezse, taziye yemeklerinin kalkmasına öncülük etmiş olacaklar. Bu da büyük bir sevap bir Milli görev olur” şeklinde konuştu

Misafirlere ayrı yerde yemek verilsin
Anadolu insanının misafirperverliğine dikkat çeken Müftü Çiçek “ Uzak yerlerden gelen misafirlere ve taziye sahipleri kendileri için hazırladıkları yemeklerden ikram etsinler. Ama ayrı bir yerde ikram etsinler. Acı kahve ikram edenler müteveffanın kardeşleri, çocukları sizi yemeğe davet ediyor anonsunu yapmasın. Taziye yemeklerinin kaldırılması konusunda herkes destek olmalıdır. Yakını vefat edenler acıları yetmiyormuş gibi borç yükü altına giriyor” diye konuştu.

Taziye Yemeğini Parasını Yoksul veya Bir Eğitim Kurumuna Bağışta Bulunsun
Mardin il Müftüsü İsmail Çiçek vefat eden bir vatandaşın hali vakti iyi olanlar bu geleneksel taziye yemeği yapmakta ısrar ederse sarf edilecek parayı bir hayır kurumu veya bir okula bağışta bulunması, tanıdığı yoksul ve fakir aileler arasında taksim etsinler daha sevaplı bir hayır yapmış olurlar” dedi

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın