Mukabeleye ilgi büyük

  • Haberin Tarihi: 8 Mayıs 2019
  • Bu haber 1687 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Mukabeleye ilgi büyük

Ramazan ayının simgesi olan Mukabele okumalarına hemen hemen Mardin’deki her camide katılım oluyor.
Fuat Yağcı Camii İmamlarının öğlen ve İkindi namazı sonrası okuduğu Kuran-ı Kerimi camide bulunan çocuk, genç, yaşlı ve engelli vatandaşlar sessiz bir şekilde takip ediyor.
Hz. Muhammed’in (sav) Cebrail (as) ile Ramazan ayında karşılıklı Kur’an-ı Kerim okuması olarak bilinen Mukabele, Doğu ve Güneydoğu’daki bütün camilerde yapılarak bu gelenek sürdürülmeye çalışıyor.
Ramazan ayı boyunca sesli olarak bir hafızın veya cami görevlilerinin okuduğu Kur’an-ı Kerim sureleri o mekânda bulunanlar tarafından dinleyerek veya kurandan takip ediliyor. Mukabelenin Kur’an sevgisi aşılamasının yanı sıra öğrenme imkânı da sağlıyor. Mardin’deki tüm camileri dolduran Müslümanlar, Ramazan ayı boyunca her gün bir cüz okuyarak bayrama kadar bütün Kur’an-ı Kerimi baştan sona okuyarak hatim edecekler.
Mukabele geleneğinin sürdürüldüğü camilerde, öğle namazından sonra başlayan ve ikindi namazından sonra da devam eden mukabeleye vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor.
Fuat Yağcı Camii İmam Hatibi ve Vaizi Hasan Yenigün, “Kuran-ı Kerimi anlayıp onu hayatımıza tatbik etmek biz Müslümanlar için çok önemli bir konudur. Hem birliğimizi, dirliğimizi, Kardeşliğimizi pekiştirmeye yönelik aynı kıbleye yönelen, Aynı Kitabı okuyan, Aynı ibadeti yapan, aynı duaları eden ve birleştiren Müminler arasında mukabele geleneğinin böyle bir özelliği var. Burada Türkçe, Kürtçe, Arapça konuşan kardeşlerimiz Kuran-ı Kerimi okuyup dinliyorlar. Buda bu kardeşliğimizin, kardeşlik duygularının daha iyi bir dereceye gelmesine vesile oluyor” şeklinde duygularını ifade etti.
Mukabele’ye katılan Ali Kumaç adlı vatandaş, “Yaklaşık 45 yıldır çeşitli Camilerde bu mukabele geleneğine katılıyorum. Bu Mukabele sayesinde hem okumamızı geliştiriyoruz hem de insanın manevi duyguları kabarıyor. Ramazan ayının vermiş olduğu huzurla birlikte mukabele geleneği de katılan vatandaşlar da Ramazan boyunca her gün Kuran-ı Kerimden bir cüz okuyarak Ramazan ayı sonunda Kuran-ı Kerimi hatmedecek. Böylece Mardin’de Binlerce Hatim okunmuş olacak. Mübarek Ramazan Ayı Kuran ayıdır, Kuran bu ayda indirilmiştir. Camiye gençlerin Katılımı bizleri fazlasıyla memnun ediyor. Bu gençlerimiz ile beraber, cemaatle namaz kılıyoruz. Kuran okuyor ve dinliyoruz. Bu Mukabele geleneği İslam kardeşliğini pekiştiriyor.” dedi.
Mukabeleye Katılan bir diğer vatandaş Ahmet Taş ise, “Biz bu geleneğimizi Çocukluk yıllarımızda büyüklerimizden öğrendik. Büyüklerimiz bizi camiye götürüp Kuran okuma alışkanlığı kazandırırdı. O günden bu yana bizler de bu geleneğe uyup çocuklarımıza kazandırmaya çalışıyoruz. Çocukların Camiye gelip Kuran okuyup namaz kılması bizleri fazlasıyla mutlu ediyor. Mübarek ramazan ayı Maşallah bereketini Camilerde de gösteriyor. Okunan bu Hatimleri dünyadan göçen değerli büyüklerimize armağan ediyoruz” diye konuştu.

Mukabele nedir?
Mukabele karşılık verme, karşılıklı okuma anlamına gelir. Bir kimsenin Kur’an’ı ezberden veya kitaptan yüksek sesle okuması ve onu dinleyen topluluğun da sessizce Kur’an’dan takip etmesine “mukabele” denir.

Edebiyat terimi olarak mukabele nedir?
Aralarında tezat ve tekabül bulunan şeyleri bir ibarede bulundurma diye tanımlanmıştır.

Mukabele nasıl ortaya çıkmıştır?
Hz. Muhammed’e 610 yılında ilk vahyin gelişiyle başlayan Kur’an’ın indiriliş süreci, 632 yılına kadar, yaklaşık yirmi üç yıl devam etmiştir. Peygamberimizle Cebrail, her yıl ramazan ayında bir araya gelerek, o güne kadar indirilen Kur’an ayetlerini, karşılıklı olarak okurlardı. Önce Cebrail okur Peygamberimiz dilerdi. Daha sonra da Peygamberimiz okur, Cebrail dinlerdi. Bu durum Peygamberimizin vefat ettiği yıl 632 de iki kez tekrarlanmıştır. Böylece Kur’an ayetlerinin unutulmasına meydan verilmemiştir. Peygamberimizin bu davranışını kendilerine örnek alan Müslümanlar, bunu dini bir gelenek olarak günümüze kadar sürdürmüşlerdir.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın