Mültecilere “İyilik Sofrası” iftarı

  • Haberin Tarihi: 26 Haziran 2015
  • Bu haber 773 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Mültecilere “İyilik Sofrası” iftarı

Mardin’e yerleştirilen mülteciler, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 81 ilde yapmayı planladığı “İyilik Sofrası” programında iftarlarını açtı.
Mardin Müftülüğü ile Türk Diyanet Vakfı Mardin Şubesi, Diyanet İşleri Başkanlığının 81 ilde “İyilik Sofrası” programı kapsamında müftülük binası bahçesinde iftar programı düzenledi.
Mardin Müftülüğü bahçesinde yapılan iftara Mardin Valisi Ömer Koçak, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun katıldı.
Suriye ve Afganistanlı mültecilerin aileleriyle birlikte katıldığı iftar öncesinde Fuat Yağcı Camii Müezzin Kayyımı Eray Günbay Kur’an-ı Kerim okudu. Ardından Kızıltepe İlçe müftüsü Mahsum Taşçı iftar duası yaptı. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı iftar sofrasında Müftülük personeli ve din görevlileri misafirlerine ikramları kendi elleri ile yaptı.
Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Diyanet İşleri Başkanlığının iftar programlarıyla ramazan ayı için belirlenen “Vakit İyilik Vakti Bu Ramazan ve Her Zaman” mesajının, toplumun bütün kesimlerine ulaştırılması hedeflendiğini belirterek, bu etkinliklerin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini bildirdi.
Sığınmacılardan Vahid İrkani, üç yıl önce ülkesinden ayrılıp kente geldiğini belirterek, karşılaştıkları bir takım sorunları Valilik ve devletin desteğiyle aşmaya çalıştıklarını söyledi.
Ramazanın çok güzel geçtiğini, Türk halkının da desteğini gördüklerini aktaran İrkani, “Buranın milletini çok seviyoruz. Millet burada Allah’a yakın. Burada insanlık var ve devam ediyor. Bu bizi mutlu ediyor” ifadelerini kullandı.
Afganistanlı Mehmed Hasan Zadi ise üç yıl önce ülkesinden ayrılmak zorunda kaldığını anlattı. Sığındıkları Mardin’de hem devletin hem de vatandaşlardan ilgi ve destek gördüklerini dile getiren Zadi, teşekkür ederek, bu destekten dolayı dua ettiklerini sözlerine ekledi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın