Ne Belalı Bir Yıldı Allah’ım

  • Haberin Tarihi: 31 Aralık 2015
  • Bu haber 836 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Bu yıldan akılda kalanlara bir bakalım,

*HDP ilk defa %13 gibi yüksek bir oy oranıyla 80 vekille meclise girdi,

*MHP %17 gibi yüksek bir oy onayıyla 80 vekille meclise girdi,

*İlk sefer bu kadar erken seçim yapıldı ve ya seçim yenilendi de diyebiliriz.

*Suruç ve Ankara patlamaları meydana geldi, Reyhanlı terör saldırısından sonra en belalı saldırılardı.

*İlk sefer bu düzeyde PKK’ye karşı devlet silahlı bir mücadele verdi,

*PKK savaşı şehirlere taşıdı,

*Türkiye Rus uçağını düşürdü,

*Türkiye-İsrail arasındaki yumuşama beklenmedik bir dille ifade edildi.

*G-20 toplantısı Türkiye’de yapıldı.

*33 İslam ülkesi terörle mücadelede beraber hareket etme kararı aldı.

MHP ve HDP halkın beklentilerine cevap vermeyince 1 kasımda seçmenlerinden ciddi bir uyarı aldılar. MHP vekil sayısı 80’den 40’a inince HDP 21 vekil kaybetti.

Aslında bunu fazlasıyla hak etmişlerdi, çünkü barış huzur adına Hükümette yer almak istemediler. MHP lideri gelen tekliflere “hayır” cevabıyla ön plana çıkarken, HDP AK Partiyle koalisyona yokum diyerek sorumluluk almaktan kaçtı.Bunun neticesinde seçim tekrarı vacip oldu.

19 Temmuzda Kandilden savaş sesleri gelirken 20’sinde Suruç patlaması oldu 32 vatandaşımız öldürüldü, 21’inde Adıyaman’da asker vuruldu, aynı gece iki polis uykuda vuruldu, siyasi muhalefet de devlete hükümete saldırı başlattı. Derken Devlet bir yandan DAİŞ diğer yandan PKK’yi olanca kuvvetiyle vurdu.

Ayrıca Ankara patlamasıyla da 100’den fazla vatandaşlarımız öldürüldü. Bunu da hükümete mal etmeye çalışmalarına rağmen, galiba hükümet bu konuda en az suçluydu ki halk beklenmedik bir başarıyla tekrar “Tek başına, işbaşına” ruhsatını AK Partiye verdi.

PKK dağda ciddi kayıplar verdi ama savaştan vazgeçmedi ve şehirlerde hendek kazıyarak barikatlar kurdu. Ancak bu savaş tarzı halkı perişan etti ve birçok yerleşim birimleri tarihin en büyük zararını gördü. Okullar, camiler yakıldı, esnaf iflasın eşiğine geldi. Ülkemiz bu gereksiz savaş tarzından 4-5 milyar dolar zarara uğradı.

Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden Rus uçağı düşürüldü, galiba bu saldırıyla Rusya’nın karizması çizilmişti ki Rusya lideri Putin tarafından “sırtımızdan bıçaklandık” gibi sert bir ifadeyle değerlendirildi. Yetmedi karşılıklı restleşmeler yapıldı, hatta ekonomik düzeyde iki devlet kendince tedbir alma kararını bile aldır.

Mavi Marmara vakası ve “one minute” ile başlayan Türkiye-İsrail krizi nispeten giderilince AK Parti sözcüsü Ömer Çelik ayarı kaçırarak, “İsrail devleti ve milleti Türkiye’ye dosttur” deyip tarihi bir gaf yaptı. Bu ifade öyle tuhaftı ki özür dilemekle dahi telafisi mümkün değildi. Kimi yazar çizerler görevde alınması gerekliliğini dahi kaleme aldılar.

İçinde üç İslam ülkesi;Türkiye, Suudi Arabistan ve Endonezya’nın da bulunduğu G-20 toplantısı Antalya’da yapıldı. Türkiye’nin dönem başkanlığı yaptığı bu toplantı nispeten faydalı geçtiği söylenebilir.

Ayrıca Suudi Arabistan’da 33 İslam ülkesi temsilcilerinin bir araya gelerek teröre karşı ortak hareket etme kararını almaları da sevindirici bir haberdi.

Hendek savaşı ve siyaseti devam ettiğini görünce “Ne Belalı Bir Yıldı Allah’ım” demekten kendini alıkoyamadım. Hele benim yaşadığım şehirde Diyarbakır’da etki katsayısı daha fazlaydı.

Rabbim bir daha böyle belalı bir yıl vermesin, amin demeniz dileğiyle.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın