Noel’de Birlik ve Beraberlik Mesajları

  • Haberin Tarihi: 25 Aralık 2015
  • Bu haber 1181 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Noel’de Birlik ve Beraberlik Mesajları

Mardin´de Noel Bayramı dolayısıyla Kırklar Kilisesinde ayin düzenlendi.
Ayin bölgede yaşanan olaylardan dolayı buruk kutlandı. Süryani vatandaşlar yaptıkları açıklamalarda birlik ve beraberlik mesajları verdi.
Noel Bayramı dolayısıyla Kırklar Kilisesinde düzenlenen ayini, Mardin ve Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen ile Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz yönetti.
Mumlar yakılarak, dileklerin tutulduğu ayinde erkekler korosu ve ruhani liderler ateşin etrafında dönerken, kızlar korosu ilahiler okudu.
Ayinde Süryanice ve Türkçe ilahi ve dualar okuyarak, ayine katılanları kutsadı.
Mardin Süryani Cemaati Genel Sekreteri Murat Özberk, “Tabi maalesef bölgede olan huzursuzluktan dolayı çok mutlu bir bayram geçirdiğimizi söylemek doğru olmaz. Biz her durumda, tabi ki bugün özel bir gün bizim için Doğuş Bayramımızın Dünyaya bize, Cemaatimize, hepimize, herkese hayırlı uğurlu olmasını dilerken bölgemizde yaşayan bu olumsuzlukların bir an önce giderilmesi için gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz. Çünkü şimdi her ne kadar bayram kutluyor olarak görünüyorsak ta inanın ki içimiz kan ağlıyor. Buradaki huzursuzluk hepimize yansıyor. Bunların giderilmesi için gereken çalışmaların yapılmasını Devletimizden ve gerekli kişilerden gereğinin yapılmasını rica ediyoruz”.
Süryani Vatandaş Züheyir Bakan, “Tabi malum bugün İsa Mesih’in doğduğu bayram, Doğuş Bayramı olarak kabul ettiğimiz bir bayramımız. Tabi ki bayramlar güzel şeyler içindir. İyi şeyler konuşmak içindir ama maalesef bulunduğumuz coğrafyadaki olumsuz durumlardan dolayı doğrusunu isterseniz pek şen şakrak değiliz bu bayramı kutlarken. Ama tabi ki insanlar hep umut ile yaşıyor. Ümitsiz yaşayamaz insanlar. Bizim bir umudumuz var bu dünyanın barışı ile ilgili dolayısıyla bu anlamda şunu söylemek istiyorum. Bütün dünyaya barış getirmesi dileğiyle bütün Hristiyan aleminin bayramını kutluyorum. Şimdi bayramımızı kutluyoruz ama biraz buruk kutluyoruz”.

Vehap Erdoğan

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın