Nohut hasat şenliğinde çiftçinin sorunları tartışıldı

  • Haberin Tarihi: 27 Haziran 2019
  • Bu haber 800 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Nohut hasat şenliğinde  çiftçinin sorunları tartışıldı

Artuklu ilçe merkezi Aşağı Aydınlık mahallesinde yapılan Nohut Hasat etkinlikleri Mardin il Tarım ve orman Müdürü Memduh Dinler, (GAPPUTAEM) Güneydoğu Tarımsal Araştırma ve eğitim merkezi Doç.Dr.İrfan Erdemci, 10 ilçe tarım ve orman müdürleri, Ziraat mühendisleri ve çifçilerin katılımı ile 2019 yılı nohut hasatı yapıldı.
Burada bir konuşma yapan Mardin Tarım ve hayvancılık il Müdürü Memduh Dinler hazır bulunan çiftçilere seslendi: “Mardin Tarım ve oran il müdürlüğümüz ile GAP uluslararası Tarımsal Araştırma ve eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün birlikte yürüttüğümüz “Arda Nohut Çeşidinin Tanıtım ve Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında hazırlanan nohut hasat günü etkinliklerinde sizlerin burada olmanız gerçekten bizleri çok mutlu ve sevindirdi.
Dünya ülkelerin gelirleri bulundukları itabari ile değişmekte birlikte tarım,sanayi,ulaşım,Turizm gibi sektörlerin kaynaklarından oluşmaktadır. Bu sektörlerin önem sırası kendi aralarında değişebilmekte beraber insanın temel yaşam kaynağı beslenmenin ham maddesi olması sebebi ile Tarım yer kürenin var oluşundan bu yana insanoğlu için birinci vazgeçilemez bir sektör olmuştur.
Günümüzde artan dünya nüfusunun dengeli beslenmesini amaçlayan tarım sektörü, bu amacı doğrultusunda kaynağı olan bitkisel hayvansal üretimini de aynı paralelde artırılması gerekmektedir. Artan bu nüfusun yeterli ve dengeli beslenmesi, tarımsal üretimdeki kaliteli artışa ve çeşitliğe bağlıdır. Birleşmiş Milletler gıda ve tarım örgütü’nün (FAO) 2016 yılını uluslararası Bakliyat yılı ilan etmiş olmasının stratejik öneme haiz olduğunu göstermektedir.Baklagiller insan beslenmesinin yanı sıra hayvan beslenmesinde de önemli bir yere sahiptir. Karbonhidrat ve protein bakımından zengin olan Baklagiller etten sonra en çok proteine sehip olan besin öğesidir.
İlimizde 2018 yılında 75.180 dekar nohut alanı ve 11.000 ton nohut üretimimiz varken ( 146 Kg/da), bu yıl yaklaşık olarak 80.000 da alan ve 15.000 ton ( 187 Kg/da ) nohut üretimimiz olmuştur. Bu artışın temel sebeplerinden biride kaliteli ve yüksek verimli çeşitlerin kullanılmasıdır. Biraz sonra hasadı yapacağımız Nohut Demonstrasyonunu ve tarla gününde temel amacımız, Üretimimizde yerli ve Milli yaygınlaştırarak tohumculukta dışa bağımlığı kaldırmaktır. Verimi yüksek ,hastalık ve zararlılara dayanıklı, makinalı tarıma uygun ilimize adapte olan arda nonut çeşidini üreticimize tanıtmak ve bundan sonraki yıllarda ekim alanını genişletmektir.” Dedi.
Güneydoğu Tarımsal Araştırma ve eğitim merkezi uzman Doç.Dr.İrfan Erdemci ise bu konuda geniş bir bilgi vererek, çifçinin geleceği ve sorunlarını konuştu. Özellikle bazı çiftçilerin yükselen gübre, mazot, banka faizleri daha doğrusu çiftçinin bir yıl içinde ürettiği ürünleri satmaya kalksak bile çiftçilerimiz zarar gördüğünü belirtti.
Erdemci, “Sizin bu sorunlarınızı başta Milletvekilleri olmak üzere yetkili mercilere bildiriyoruz, biz sizin için buradayız, benim burada olmamın tek sebebi sorunlarınız için burdayım” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın