Norveç STK’larından MTDF’ye ziyaret

  • Haberin Tarihi: 8 Ağustos 2019
  • Bu haber 300 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Norveç  STK’larından MTDF’ye ziyaret

Norveç’in Başkenti Oslo’dan Mardin’e gelen STK Temsilcileri Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonunu ziyaret ettiler.
Merkezi Norveç’in başkenti Oslo’da bulunan ve Dünya genelinde faaliyet yürüten Stefanusalliensen İnternational kuruluşu temsilcileri Vija Herefoss ve Christine Gripsgard Lung Mardin’e yaptıkları ziyaret çerçevesinde Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu MTDF’yi ziyaret ettiler. Üç yıl Federasyon danışmanlığını yapan Süryani Dili-Kültürü ve Edebiyat Derneği Başkanı Yusuf Begtaş konuk heyete eşlik etti.
Konuk heyet Federasyon Başkanı Mehmet Şerif Öter, Teşkilat başkanı Menduh Kavan, yönetim kurulu üyesi İdris Demir tarafından karşılandı.
Konuk heyet yaklaşık iki saat kaldıkları Federasyon merkezinde İnsan hakları ve inanç özgürlüğü konusunda Dünya genelinde sivil toplum olarak yaptıkları çalışmalarla ilgi bilgi paylaştılar. MTDF Başkanı Mehmet Şerif Öter,” Sivil toplum olarak yaptığımız çalışmaları ve Mardin ile ilgili konuk heyete bilgi verdik. Mardin dillerin ve dinlerin şehri olduğundan ve geçmişinde birçok medeniyetleri barındırdığından, açık müze konumundadır. Bu güzellikleri dilimiz döndüğünce tanıtmaya, korumaya çalışıyoruz.” Dedi. Vija Herefoss ve Christine Gripsgard Lung, “ Ziyaretlerimizin amacı Dinlerin, dillerin ve farklı kültürlerin şehri olan Mardin ve bölgenin sosyo-kültürel çoğulculuğu hakkında bilgilenmek. Bu çerçevede bölgenin etkili sivil toplum örgütlerinden olan Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu ile tanışmaktan mutlu olduk.” Heyet daha sonra Mardin Kanaat Önderleri derneğini ziyaret etti. Kanaat önderi derneği başkanı Mehmet Şakir öngüç ve yönetim kurulu tarafından karşılanan heyet bir süre görüşmelerde bulundu.
Öngüç” Bu ziyaret mardin tanıtımı konusunda görüşmelerde bulunduk,çok iyi bir yararı sağlayacağına eminim Sizlerde çok iyi bilirsiniz’ki asırlardır Mardin’de Türk, Kürt, Arap, Süryani, Ermeni, Ezidi kardeşçe yaşamaktadır. Bu mozaik dünyada tek Mardin’de mevcuttur, bizde ayırım olmaz, bizler insan olarak her türlü dini dili ne olursa olsun kardeş gibi yaşarız” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın