Nusaybin halkı yardım bekliyor

  • Haberin Tarihi: 7 Aralık 2016
  • Bu haber 911 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Nusaybin halkı yardım bekliyor

Mardin Kardeşlik ve Dayanışma Platformu’dan gazetemize nezaket ziyareti. Mardin’de   bulunan Kardeşlik ve Dayanışma Platformu Başkan Yardımcısı Mehmet Şirin Ersan ve Din Bir Sen Mardin İl Başkanı Bilal Aydın Gazetemiz imtiyaz sahibi Rıdvan Fidan’ı makamında ziyaret ederek, platform çalışmaları ile ilgili bilgi alışverişinde bulundular.

Mardin’de   bulunan Kardeşlik ve Dayanışma Platformu iç göçe maruz kalan 4 bin 150 aileye kucak açtı. Din Bir Sen Genel başkan yardımcısı görevine getirilen ve Kardeşlik ve Dayanışma Platformu Başkan yardımcısı  Mehmet Şirin Ersan, Mardin yereli ve ülke genelinden gelen temel ihtiyaçları ailelere dağıttıklarını söyledi.

Platformun 54 kuruluştan oluştuğuna dikkat çeken Ersan, bölgede meydana gelen  olaylardan sonra zorunlu göçe zorlanan  4 bin 150 ailenin kayıtlarını yaptıklarını, gelen yardımların ailelere eşit olarak dağıtıldığını belirtti.

Başkan Ersan, “ Şırnak, Cizre, Silopi, İdil, Dargeçit, Sur ve Nusaybin ilçelerinde hendek ve çukur siyasetinin doğurduğu iç göç dalgasına maruz kalan  4 bin 150 aileyi kayıt altına aldık. Mardin yerelinde ve ülke genelinden gelen yardımları  ailelere dağıtıyoruz. Belediyelerin, vakıfların, diyanetin, Partinin ve sivil toplum kuruluşları platformumuza destek verdi. Biz de gelen destekleri muhtaç ailelere dağıttık.” Dedi.

NUSAYBİN HALKI SIKINTIDA

Doğu ve Güneydoğu illerinde terörden en çok zarar gören Mardin  Nusaybin ilçesine  geri dönüşlerin başladığını, ancak evleri yıkılan 650 dolayında ailenin dönecek yeri olmadığını kaydeden Ersan, ”Göçe zorlanan 4 bin 150 ailenin % 95’i Nusaybin ilçesinden. Nusaybin’de hayatın normale dönmesi ile geri dönüşler de başladı. Ancak evleri oturulmayacak hale gelen veya tamamen yıkılan aileler nereye dönecek. Bu aileler hala dışarıda ve yardıma muhtaç. En zor durumda olan aileler geri dönüş yapamayan bu ailelerdir. Tespitlerimize göre Mardin Merkezinde 650 aile var. Bu ailelerin temel gıda ve giyim ve iaşe ihtiyaçları var.  Nusaybin’e dönüşler yapıldı deyip bu aileleri ihmal etmemek, unutmamak lazım. Platform olarak biz bu durumu gündemde tutmak ve yardımları sürdürmek istiyoruz. Hayırsever vatandaşları, vakıfları, sivil toplum kuruluşları kış aylarında ihtiyaç duyulacak barınma, ısınma, gıda ve giyim desteği vermelerini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Evleri yıkılan ailelere yapılacak evlerin bir yıl sonra tamamlanacağına vurgu yapan Ersan, 650 ailenin en az bir yıl daha yardıma muhtaç olacağını, şimdilik battaniye, çocuk bezi ve kuru gıda’nın acil ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Gazetemiz imtiyaz sahibi Rıdvan Fidan, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Din Bir Sen Genel Başkan Yardımcılığına getirilen Mehmet Şirin Ersan’a yeni görevinde başarılar diledi.

d    a

 

c    b

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın