Öğretmenler Diller ve Dinler Korosunda buluştu

  • Haberin Tarihi: 23 Kasım 2015
  • Bu haber 879 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Öğretmenler Diller ve Dinler Korosunda buluştu

Türkiye’nin farklı noktalarından gelen Öğretmenler Diller Ve Dinler Korusunda bir araya gelerek Ülkemize ve Dünyaya barış ve kardeşlik mesajları veriyor.
Mardin´de Çeşitli Din, Dil ve Mesleklerin yer aldığı 75 kişilik Diller ve Dinler korosu Öğretmenler Gününe hazırlanıyor.
Mardin´de, imam, papaz, ev hanımı, elektrikçi ve öğretmen gibi toplumun farklı kesimlerinden bir araya gelen kişilerin, oluşturdukları “Mardin Diller Ve Dinler Korosu” bünyesinde Öğretmenler korosu ile seyircilerin karşısına çıkacak.
Farklı din, dil ve kültürden insanların yüzyıllarca kardeşçe bir arada yaşadığı Mardin´in Sosyo-kültürel yapısını yansıttıkları koroda görev alan Öğretmenler korosu Türkçe, Kürtçe, Arapça, Süryanice, Ermenice dillerinde Şarkı ve türkü seslendirme imkanına sahip oluyor.
Öğretmenler ayrıca ataması Doğu ve Güneydoğuya çıkan öğretmen adaylarına da çağrıda bulunarak Gönül rahatlığıyla gelmelerini söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Öğretmenler Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde verdiği ilk resepsiyonda Mardin Diller ve Dinler Korosu’nda yer alan öğretmenler, 5 dilde parça seslendirmişti.
Koro Şefi Seçkin Mataracı, “24 Kasım Öğretmenler Günün için Mardin Diller ve Dinler Korosu bünyesinde, Öğretmenler Korosu ile o ün için canlı bir performansımız olacak. Tabi bunun içerisinde koromuzun içinde birçok farklı yerden gelen stajer öğretmen arkadaşlarımız da var. Ülkemizin farklı yerlerinden gelen arkadaşlarımızın koroda olması bizler için ayrı bir avantaj. Koroya ayrı bir güzellik ve ayrıcalık katıyor. Bu Öğretmenlerimizin ilk görev yerleri, Buraya ilk gelirken çoğu tedirginlikle ve belki birazda korkarak geldiler ama şimdi onlar ile görüştüğümüz zaman Mardin’de öğretmenlik yapmanın bir ayrıcalık olmanın farkındalar. Çünkü burada farklı dilleri konuşan, farklı inanışları yaşayan öğrencilerin bir arada olması ve bunlara eğitim yapılması, gerçekten bütün öğretmenlerimiz için bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorlar. Öğretmenlik hayatlarında edinebilecekleri en güzel tecrübeyi ve belki öğretmenliklerinin en güzel yıllarını burada geçireceklerini söylüyorlar. Koroda kendisine yer bulan öğretmenler birçok dilde şarkı ve türkü seslendirme imkanına da sahip oluyor. Ancak Gelen öğretmenlerimizin şöyle bir avantajı oluyor. Buraya gelen Öğretmen arkadaşlarımız, Türkçe, Kürtçe, Arapça, Süryanice, Ermenice dillerini bilmemelerine rağmen koronun içerisinde bu dillerde eserler seslendiriyorlar. Bu da onlar için ayrı bir tat ayrı bir haz olsa gerek. Öğretmenler ayrıca ataması Doğu ve Güneydoğuya çıkan öğretmen adaylarına da çağrıda bulunarak Gönül rahatlığıyla gelmelerini söyledi” dedi.
Ankaralı Öğretmen Esra Gültekin, “Diller ve Dinler Korosu Dillerin ve Dinlerin Birleştiği, Kültürlerin birleştiği bir koro. Farklı dillerden müzik eserlerini seslendiren bir koro. Bu anlamda Mardin halkına farklı dillerin ve kültürlerini yansıtmak amacıyla yararlı bir koro olduğunu düşünüyorum. Çalışmaları da gerçekten de öyle. Doğu bölgesinde görev yapan öğretmenler ve yahutta görev yapmak isteyen öğretmenlere ne diyebilirim. İç rahatlığıyla gelsinler, korkulacak hiç bir durum yok. Önyargısız gelsinler. Burada görev yapmanın onuruna varsınlar. Çünkü burada ki çocuklarında eğitime ihtiyaçları var. Tek söyleyeceğim Önyargısız gelsinler, ben çok rahatım. Özellikle Güneydoğu bölgesinde en rahat öğretmenlik yapılabilecek Mardin’dir diye düşünüyorum. Diğer illerin de böyle olduğunu düşünüyorum” dedi.
Trabzonlu Müzik Öğretmeni İpek Altaç, “İlk kez Güneydoğuya geldim. İlk kez burada bulunuyorum. Çok rahatlıkla gelebilirler. Buradaki insanlar gerçekten çok cana yakın hani çok değerli insanlar. Bize de o değeri gerçekten veriyorlar gösteriyorlar” dedi.

Vehap Erdoğan

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın