Ölmediğini ispatlamak için 15 yıldır uğraşıyor

 • Haberin Tarihi: 18 Mart 2020
 • Bu haber 356 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Ölmediğini ispatlamak için 15 yıldır uğraşıyor

Artuklu İlçesi Ortaköy Mahallesinde oturan Şeyhmus Bağış 15 yıl ölmediğini ispat etmek için uğraştı.
Mardin´in Artuklu İlçesine bağlı Ortaköy Mahallesinde oturan Şeyhmus Bağış, ölmediğini ispatlamak için 15 yıl uğraştığını söyledi.

Ortaköy Mahallesinde 1971 yılında doğan ve zamanında askerliğini yapan Şeyhmus Bağış 1998 yılında pasaport ve ehliyet aldıktan sonra, uluslararası taşımacılık sektöründe şoförlük yapmaya başladı. 4 yıl süre ile Ortaköy Mahallesinde şoförlükten kazandığı para ile 4 çocuğunu ve ailesinin geçimin sağladığını belirten Bağış, 2002 yılında süresi biten pasaportunu değiştirmeye gittiği emniyet müdürlüğünde bir şok ile karşılaştı. Bağış nüfus kayıtlarına göre ölmüştü, polis ehliyetine ve pasaportuna el koydu.

 Bağış olayı şöyle anlattı; “Pasaportumu değiştirmeye gittiğim emniyet müdürlüğünde, nüfus kayıtlarında ölü olduğumu söyleyip, ehliyetime ve pasaportuma el konuldu. Nüfus müdürlüğüne durumu düzeltmek için gittim, müdürlük nüfus cüzdanıma el koydu. 30 Kasım1998 yılında pasaport aldığı, 25 Mayıs 1998 tarihinde ölüm kaydım yapılmış. Pasaportumu almadan 6 ay önce ölüm kaydım yapılmış.”

      Başıma gelmeyen kalmadı

 Nüfus Müdürü, bir müddet sonra cüzdanını kendisine verdiğini kaydeden Bağış “Cüzdansız, ehliyetsiz ve pasaportsuz kalınca, işlerim ters gitmeye başladı. Eğitim gören çocuklarımı okuldan aldım, eşim hastalandı, bir taraftan maddi sıkıntı bir taraftan yaşadığımı ispat etmeye çalışmam eşimin tedavisini gerektiği gibi yaptıramadım ve eşim vefat etti. Çocuklarım beni terk etti. Perişan oldum. Nüfus Müdürü cüzdanımı geri verdi bende pasaport çıkaramaya gittim. Yolda arama yapılınca asker kaçağısın denildi. Askerlik şubesine gittim, Allah´tan askerlik kaydım çıktı.” Dedi.

    Bağış “ 15 yıl ev hapsinde kaldım, çalışamadım.Şimdi ben ne yapayım, deli olmamak elde değil. evlendiğim eşim benden ekmek istiyor, Giyim istiyor,yaşamak istiyor ama bir türlü ne ekmek kazana biliyorum ve nede eşime insanca baka biliyorum,ilin yöneticileri bana verdikleri sözün hiç birini tutmadılar.” diye isyan etti.

   Ankara´ya yürüyeceğim

Bir süre önce Ankara´ya yürümek istediğini, yetkililerin devreye girmesi ile Şanlıurfa´dan geri döndüğünü aktaran Bağış” Bir süre önce Ankara´ya yürüyüp en üst yetkililere derdimi anlatacaktım. Mardin´deki yetkililer beni arayıp sorunuma çözüm getireceklerini söylediler. İşkur´dan bir süre çalıştırıldım ve işten çıkarıldım. Çaresizim, tekrar Ankara´ya yürüyeceğim ve Cumhurbaşkanına sorunumu anlatacağım.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın