“Organ bağışı e-devlet üzerinden de yapılabiliyor”

  • Haberin Tarihi: 24 Haziran 2019
  • Bu haber 604 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Organ bağışı e-devlet  üzerinden de  yapılabiliyor”

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü, Organ Bağışı ve Beyin Ölümü Bildirimi ile Sistemin İşleyişi hakkında bir toplantı gerçekleştirdi.
Organ ve Doku Nakli Diyarbakır Bölge Koordinasyon Merkezinden Bölge Koordinatörü Hatice Gündüz’ün de katıldığı toplantıya İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Servet Yıldız ve Başkan Yardımcısı İsa Aydoğan, Organ Bağışı İl Koordinatörü Dr. Hasan Timurağaoğlu, Mardin kamu ve özel hastanelerdeki organ bağışı koordinatörleri ve yoğun bakım sorumluları katıldı.
Toplantıda açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Yavuz: “Beyin ölümü bildirilen hastaların organlarının yakınlarınca nakil bekleyen diğer hastalarımıza bağışlanmasını her daim talep etmekteyiz. Bu konuda arkadaşlarımız ve hastane temsilcilerimiz gerekli gayreti en verimli şekilde yerine getirmektedir.
Organ nakli ve bağışı konusunda toplumda önemli bilgi eksikliği vardır. Bu eksikliği açılan standlarla ve yapılan eğitimlerle azaltmaya çalışmaktayız.
Organ bağışı e-devlet üzerinden de yapılabiliyor. Hastanelerde ve organ bağışı alan stantlarda doldurulacak formla organ bağışı yapılabiliyor. Kişinin beyin ölümü gerçekleştikten sonra bu ekrana yansıyor. Ondan sonra ailenin onayı alındıktan sonra, prosedür başlatılıyor. Önce aile içinde organ nakli bekleyen kişilere öncelik tanınıyor.
Vatandaşlarımızın organ bağışı konusunda duyarlı olması gerekir. Bağışlanan her organ bazen bir kişinin, bazen daha fazla insanımızın sağlığına kavuşması demektir. Organ bağışını teşvik ederek, farkındalık oluşturup toplumu aydınlatmamız gerekir. Bu da bilinçlendirilmiş ve eğitilmiş bir ekip, iyi ve doğru bir iletişim ve sistemli bir çalışmayla yapılabilmektedir. Bugün burada toplanmamızın amaçlarından biri de budur.”dedi.
Program, Bölge Koordinatörü Hatice Gündüz’ün Organ Bağışı, Beyin Ölümü ve Hastaların Yoğun Bakım Süreci ve Sonrası ile ilgili sunumuyla devam etti.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın