Öter’den uçak seferleri açıklaması

  • Haberin Tarihi: 5 Ağustos 2019
  • Bu haber 163 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Öter’den uçak seferleri açıklaması

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı Öter, üç ay öncesine kadar yapılan İzmir-Mardin arası uçak seferlerinin kaldırılmasına tepki gösterdi.
Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu yönetim kurulu, federasyon merkezinde, yapılan basın açıklamasında, üç aydır İzmir- Mardin uçak seferleri iptal edilmesine tepki gösterdi.
Federasyon başkanı Öter “160 bine yakın Mardinli hemşerilerimiz İzmir´de yaşamaktadır. Bazı kaynaklardan alınan bilgilere göre İzmir´de yaşayan yabancı nüfus içerisinde Mardinliler üçüncü sırada yer almaktadır. Bu oran neredeyse birçok ilin nüfusundan daha fazladır. Anadolu insanları olarak güçlü aile bağları ve memleket sevgisinin gereği olarak sık sık karşılıklı akraba ziyareti gerçekleştiren bir toplumuz.” dedi

Doluluk oranı yüksek
Akraba ziyaretleri yanında turizm hareketliliğinin de yüksek olduğuna vurgu yapan Öter “ Gelen giden uçakların doluluk oranları birçok ilin ortalamasının çok üstündeydi, Hatta ek seferlere ihtiyaç duyulurken mevcut seferlerin iptal edilmesiyle insanlarımız Şanlıurfa ve Diyarbakır uçaklarıyla gidip, gelmeye başladılar. Mardin Şanlıurfa arası gidiş, geliş 400 Km.den fazla Diyarbakır ise 300 Km. ye yakındır. Buda büyük eziyetlere sebep olmaktadır.Mardin dinlerin ve dillerin tarihi bir kentidir. Açık müze konumundadır. Turizm konusunda ciddi yol almışken, uçak seferlerinin iptali, turizmi olumsuz etkilemektedir. Şeklinde konuştu.
Bundan iki ay önce Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu olarak resmi dilekçe ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına, Mardin Ak Partinin iki milletvekiline ve Devlet Hava Meydanları İşletme Müdürlüğüne yaptıkları başvuru ve talep dilekçelerinin karşılıksız kaldığını söyleyen Öter “ sadece Mardin hava limanı yetkilileri tarafından bize dönüş yapıldı. Mardin İzmir arası uçak seferlerinin iptal edilmiş olması Pegasus firması tarafından alınmış bir kararmış. Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir devlettir. Yurttaşlarının temel ihtiyaçlarının teminini sağlamak Devletin asli görevlerindendir. Ulaşım temel bir ihtiyaçtır. Mardin ve İzmir´de yaşayan bir milyon Mardinli adına Sayın Devlet yetkililerimize sesleniyor ve çağrıda bulunuyoruz. Dünyanın sayılı havayolu şirketleri arasında yer alan Türk Hava Yolları günde bir uçak İzmir Mardin arası sefer yaparsa zor olmasa gerek.
Biz bu ülkenin vatandaşlarıyız. Devletimiz bizi özel bir havayolu şirketinin insafına bırakmamalı, Pegasus kendi çıkarına bakıyorsa Devletimizde Mardinli vatandaşlarına bakmalıdır. Tıpkı diğer illerimiz gibi.
Her fırsatta kendilerini Mardin´in tek söz sahibi olarak gören sayın kanaat önderleri, işadamları, STK. Temsilcileri ve siyasetçiler lütfen bu konuda ilgisiz, duyarsız kalmayın.” Çağrısında bulundu.
Uçak seferlerinin azaltılması ve uçak biletlerine gelen yükselmesini fırsat bilen otobüs firmaları, taşıma ücretlerine %30-40 oranında zam yaptığını ifade eden Öter ”Başta Mardin iktidar vekillerimiz ve ildeki idarecilerimiz biran önce bu sorunun çözümü için ilgili yetkililer nezdinde girişimde bulunsunlar. Gerekirse Sayın Cumhurbaşkanımıza gitsinler.
Eğer bu mağduriyet devam ederse Bayramdan sonra Federasyon olarak Ankara´ya gidip, tüm siyasi partilerin grup temsilcilerine durumu ileteceğiz. Bu konuyu TBMM taşıyacağız. Mağduriyet giderilene kadar bunun takipçisi olacağız. Devletimiz koca Mardin havalimanını ulaşım hizmeti için yapmıştır. Pegasus ve diğer özel havayollarının keyfi sefer yapıp, yapmamaları ve çıkarları için olmasa gerek.
Çoğu otobüs firmaları bunu fırsat bilerek bilet fiyatlarını %30 -40 arası yükseltmişler ve otobüslerde bile yer bulma sıkıntısı vardır.” Şeklinde tepkisini dile getirdi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın