Öz Yönetim davasına erteleme kararı

  • Haberin Tarihi: 17 Ekim 2015
  • Bu haber 960 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Öz Yönetim davasına erteleme kararı

Nusaybin ilçesinde, “öz yönetim” ilan ettikleri gerekçesiyle tutuklanan, aralarında Nusaybin Belediye Başkanı Sara Kaya’nın da bulunduğu 8 kişi hakkında, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle açılan davanın birinci duruşması Mardin’de görüldü. Dava 10 Kasım 2015 tarihine erteledi.
Mardin Adliye sarayında, 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Davanın birinci duruşmasında tutuksuz yargılanan Ramazan Artan ve Faysal Dağ hazır bulundu. Tutuklu sanıklar Sara Kaya, Zeynep Algan, Muhsin Kaya, Salih Cebe, Erhan Dinç ve Sabiha Akgündüz duruşmaya telekonferans yöntemiyle katıldı.
Tutuklu sanıklardan bayan olanlar Sincan Kadın cezaevinde Erkekler ise, Kırıkkale cezaevinde bulunuyor. Mahkeme heyeti tutuklu sanıkların da bir sonra ki duruşma için Mardin’e getirilmeleri yönünde karar verdi.
Sanıklar hakkında “devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan da 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Sanıklar 9 Ağustos 2015 tarihinde,Terör örgütünün Şırnak, Silopi, Cizre ve Nusaybin’de, “halk meclislerinin bundan sonra devlet kurumlarını tanımayacaklarını ve kendi öz yönetimlerini kuracaklarını” ilan ettikleri, öz yönetimlere saldırıldığı takdirde meşru öz savunma haklarını kullanacaklarını açıkladıkları bildiriyi okumuşlardı.
Avukat Zuhal Bilen: Müvekkillerimiz SEGBİS dediğimiz sistemle ifadeleri alınmak istendi. Fakat bu sistemle yapılacak ifade alma işleminin savunma hakkı ihlali olduğu, Adil Yargılama haklarının ihlali olduğu gerekçesiyle her bir müvekkilimiz ayrı ayrı söz alarak SEGBİS sistemiyle ifade vermeyeceklerini ancak mahkemenin karşısına gelerek kendilerini savunacaklarını ifade ettiler. Mahkeme de vermiş olduğu kararda müvekkillerin tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı 10 Kasım 2015 tarihine erteledi. Ayrıca müvekkillerimizin de 10 Kasım tarihinde Mardin’e getirilmeleri, Mardin’de hazır edilmeleri yönünde karar verdi. Müvekkiller 9 Ağustos tarihinde Nusaybin de bir basın açıklaması yapmışlardır sadece ve bu basın açıklamasının ardından Deletin birliğini bozmak suçu ile haklarında dava açılmıştır.

Vehap Erdoğan

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın