Özcoşar’dan güzel başlangıç

  • Haberin Tarihi: 23 Ağustos 2019
  • Bu haber 1299 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Özcoşar’dan güzel başlangıç

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde emekliye ayrılan Ahmet Ağırakça’dan boşalan rektörlük kadrosuna Prof. Dr. İbrahim Özçoşar atandı.
Özcoşar’ın atanmasıyla ilgili karar Resmi Gazete’de yer aldı.

Rektörlük Görevine Yeni Atanan Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, ilk mesajında şu ifadelere yer verdi;
“22 Ağustos 2019 tarihli ve 30866 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2019/90 no.lu Cumhurbaşkanı kararıyla; 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun 13’üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci, 3’üncü ve 7’nci maddeleri gereğince Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanmış bulunmaktayım. Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımıza, şahsımı bu göreve uygun gördükleri ve hizmet etme fırsatı verdikleri için minnet ve şükran duygularımı arz ediyorum. İçinde yaşadığımız, havasını soluduğumuz ve kendisine çok şey borçlu olduğumuz üniversitemiz ve şehrimize her zaman hizmet etmekten gurur duyduğumuz gibi, bu hizmeti yeni bir görevle sürdürme imkânına sahip olmak da aynı şekilde şahsım için büyük bir onur kaynağıdır.
Bundan sonraki süreçte öncelikli amacımız, idari ve akademik kadromuzla birlikte Üniversitemizi saygın üniversiteler içerisinde yer almasını sağlayacak bir çaba içerisine girmek olacaktır. Bunun ise ancak bir üniversitenin öğrenci, akademisyen ve diğer tüm personelin işbirliği ve eş güdümüyle mümkün olabileceğinin bilincindeyiz. İddia sahibi bir üniversite ne kendisini var eden kültüre yabancılaşmalıdır ne de evrensel düzeyde gerçekleşen kültürler arası karşılaşmalardan geri durmalıdır. Bu sebeple üniversitemiz hem içinde bulunduğu sosyo-kültürel koşulları hem de evrensel düzeydeki sosyal ve bilimsel gelişmeleri kavrama ve bilimsel üretimleriyle bunlara katkıda bulunma iddiasını çok daha güçlendirerek sürdürecektir. Bu anlamda üniversitemiz ile şehrimiz arasındaki kopukluğu gidermek, şehrimizin tarih, kültür ve ekonomisine daha fazla katkıda bulunmak en büyük arzu ve hedeflerimiz arasında olacaktır.
Bu vesileyle bizi bu göreve layık gören başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Üniversitemizin gelişmesine katkı sunan herkese tekrar minnettarlığımızı arz eder, bu yeni görevimizin Mardin Artuklu Üniversitesi’ne ve Mardin şehrimize hayırlı olmasını dilerim”.
Tebrik Ziyaretçilerinin Dikkatine
Öte yandan hayırlı olsun ziyaretinde bulunacaklara Rektör Özcoşar, çiçek, çelenk ve hediye yerine öğrencilere burs vermek amacıyla bağış yapmalarını istedi.
Açıklamada, “Rektörlüğümüze, tebrik ziyaretleri sebebiyle gelecek olan misafirlerimizin beraberlerinde çiçek, çelenk ve benzeri nezaket hediyeleri ile teşrif etmemeleri, bunun yerine üniversitemiz öğrencilerine burs vermek amacıyla aşağıda belirtilen Türk Kızılay’ı hesap numarasına bağış yapmalarını rica ederiz.
Not: Bağış yaparken açıklama kısmına “Mardin Artuklu Üniversitesi Öğrencilerine Burs Desteği” ibaresinin yer alması gerekmektedir.”
Şube Kodu/ Adı: 0451/ Kızıltepe/MARDİN Şubesi
IBan: TR320001 0004 5100 0018 687282
Hesap No: 0451/1868 – 7282

Prof. Dr. İbrahim Özcoşar kimdir?

4 Ağustos 1975 yılında Diyarbakır’da dünyaya geldi. Diyarbakır Yeni İlkokul, Diyarbakır Ortaokulu, Diyarbakır Burhanettin Yıldız Endüstri Meslek Lisesi (2000) ve Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Doktorasını Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamladı.

Doktora tezi “19. Yüzyılda Mardin Süryanileri”. Milli Eğitim Bakanlığında iki sene öğretmenlik yaptıktan sonra Dicle Üniversitesi Mardin Sağlık Yüksekokulunda (2000-2007) öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bir süre de Kamu Kurum ve Kuruluşları Tarafından Desteklenmiş Uluslararası Alanda, Geliştirme Projelerinde Koordinatörlük (2005-2007) yapan Özcoşar, Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu ve Sağlık Meslek Yüksek Okuluna öğretim üyesi olarak geçti.

2010 yılında doçentlik ardından profesörlük unvanını alarak çalışmalarını sürdüren. Özcoşar, Mayıs 2015’ten bu yana Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi dekanı olarak görev yapmaktadır.

Makaleleri 2003 tarihinden itibaren; Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi, Sosyal Bilimler Araştırmaları Dergisi, Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi, Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, Mevzuat Dergisi, Ekev Akademi Dergisi’nde yayımlandı. Çeşitli ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılarak tebliğler sundu. Ayrıca ortak kitaplarda yazdığı bölümler vardır.

Özcoşar Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın