Pandemik İnfluenza Faaliyet Planı toplantısı

  • Haberin Tarihi: 9 Ağustos 2019
  • Bu haber 1605 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Pandemik İnfluenza Faaliyet Planı toplantısı

Mardin’de Pandemik İnfluenza Faaliyet Planı toplantısı yapıldı. Toplantıda, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz’un sunumlarıyla başladı.Toplantıda konuşan Mardin İl Sağlık Müdürü Dr Saffet Yavuz, Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan, bakanlıklar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının pandemiye yönelik görev ve sorumluluklarının belirtildiği “Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı” kapsamında, Pandemi sırasında yapılacak çalışmaların belirlenmesi ve pandeminin toplumdaki etkisinin azaltılması amacıyla Mardin’de toplantı düzenledik”dedi.
Mardin Vali yardımcısı Osman Demir başkanlığında tüm kamu kurum ve kuruluşlarının kurum amirlerinin katıldığı toplantıda önemli konular konullduğunu belirten Yavuz, “Bakanlığımız tarafından ilk Pandemik İnfluenza Ulusal Faaliyet Planı 2006 yılında yayımlanmış olup 2009 yılında ortaya çıkan İnfluenza A pandemisinden elde edilen tecrübeler ışığında ve DSÖ’nün süreç içerisinde yapmış olduğu düzenlemeler ve önerileri dikkate alınarak güncellenmiş ve “Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı”nın son hali verilmiş ve Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanmıştır. İl yöneticileri de bu plana bağlı kalarak il pandemi hazırlık planlarını güncellemektedirler”şeklinde konuştu
Planın amacı; ülkemizdeki tüm kişi, kurum ve kuruluşların influenza pandemisini anlamalarına, rollerini ve sorumluluklarını yerine getirmek üzere hazırlık yapmalarına ve pandemi durumunda koordinasyon içerisinde hareket etmelerine yardımcı olacak bilgi ve çerçeveyi sağlamak olduğunu ifade eden Yavuz,” Yapılacak planlamalar ile , hasta sayısı, hastanede yatış ve hastalığa bağlı ölümlerin azaltılması, kamu hizmetlerinin sürekliliğinin sağlanabilmesi ve pandeminin yaratacağı ekonomik ve sosyal yükün azaltılabilmesi hedeflenmektedir. Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı, en uygun şekilde hazır olmayı sağlamak ve hazırlıklı olmak için gereken asgari unsurlara ilişkin bir taslak sunmak üzere hazırlanmıştır.
Bu amaçlara yönelik olarak hazırlanan Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı’nın hedefleri ise şunlardır,”Pandemiye karşı hazırlık ve faaliyet planlarının temelini oluşturacak teknik bilgileri sunmak ve pandemi döneminde yapılacak çalışmaların etkinliğini artırmak amacıyla pandemi ortaya çıkmadan önce gerçekleştirilmesi gereken faaliyetleri belirlemek ve önerilerde bulunmak,Bir pandemi sırasında ulusal koordinasyonu, kamu ve özel kuruluşlar arasındaki işbirliğini, kuruluşların rollerini, sorumluluklarını ve yapılması gereken çalışmaları belirlemek, Etkili bir influenza pandemisi cevabı için esas olacak ve gerçekleştirilmesi gereken girişimleri tanımlamak,Pandemi faaliyet planlarının hazırlanmasında sağlık hizmeti sunan kurum ve kuruluşlara yol göstermektir.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın