Pirinç tanesini sanat eserine dönüştürüyor

 • Haberin Tarihi: 9 Temmuz 2015
 • Bu haber 2546 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Pirinç tanesini sanat eserine dönüştürüyor

Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli hat sanatçısı, ailesinin geçimini sağlamak için mesleğini Mardin’de sürdürüyor.
Sanatını icra ettiği tüm malzemelerini Şam’da bırakan Ahmet, yanına alabildiği tek kalemle, nefesini tutarak, pirinç tanesi üzerine başta Fatiha olmak üzere sureleri yazıyor, portre ve manzara resimleri yapıyor.
Fazlasıyla Sabır gerektiren sanatını sürdürmekte olan Suriyeli Tahir Ahmed yaşanan acı olaylardan sonra zorlanmaya başlasa da yaptığı bu işten ekmek parası kazanıyor.
Suriye’de yaşanan savaştan kaçarak Mardin’e gelen hat sanatçısı Tahir Ahmed, burada mesleğini sürdürerek pirinç tanesini sanat eserine dönüştürüyor.
Suriye’den kısa bir süre önce eşi ve 2 çocuğuyla Mardin’e gelen Ahmed (50), Şam’da 10 yıl sabır göstererek öğrendiği mesleğini, ekmek parası için kentte sürdürmeye çalışıyor.
Sanatını icra ettiği işyerini ve tüm malzemelerini Şam’da bırakan Ahmed, yanına alabildiği tek kalemle Cumhuriyet Meydanı’nda kiraladığı bir dükkanda, nefesini tutarak pirinç tanesi üzerine başta Fatiha olmak üzere sureleri yazıyor, portre ve manzara resimleri yapıyor.
Ahmet’in işlediği pirinç taneleriyle hazırladığı kolye, bileklik ve tespih gibi hediyelik eşyalar yoğun ilgi görüyor.
Hat Sanatçısı Tahir Ahmed: “Bu işte Şam’da çalıştım, pirinç kolye, Savaştan kaçarak Türkiye ye gelerek burada bir dükkan açtım. İşte burada çalışıyorum. Türkler bu işi çok seviyor. Mesela iki sevgili ismi yazabilirim. Fatiha suresi ve ihlas suresini, Mesela resim, desen yapıyorum. Bir tane pirinç üzerine deniz, dağ yapabiliyorum. Bu iş çok zor çünkü nefesi kontrol etmek lazım. Gözlerin iyi görmesi lazım. Sinirli bir kişi bu işi yapamaz. Bu işte sakinliğe çok ihtiyaç var. Şimdi bir tane pirince 125 harf yazabiliyorum. El Fatiha suresinin hepsini yazabiliyorum. Bir kişi Şam’da 215 harf yazabiliyor benim hedefim daha fazlasını yapmak” dedi.
Ömer Ali Delibaş adlı vatandaş, “Burada arada tarihi sokakları gezerken, Suriye’den ülkemize gelen bir ustamızın pirinç tanelerine Makarna tanelerine isim yazdığın, çeşitli şekilleri doğa güzellikleri çizdiğini fark ettim gördüm. Bizde uğradık burada isim yazdırdık. Çok güzel bir el emeği aslında, Ustamızı tebrik ediyorum. Mardin’e gelen arkadaşların veya turistlerin mutlaka uğramalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Vehap Erdogan

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • Nedim
  3 Ağustos 2015 23:53

  Merhaba Pirinç tanesine ayet yazan arkadaşın eline sağlık bende buların camlarını yapıyorum isteyen olursa benim sayfa http://www.camkolye.com

Bir Yorum Yazın