“PKK’nin tek taraflı ateşkes ilan etmesini talep ediyoruz”

  • Haberin Tarihi: 8 Ağustos 2015
  • Bu haber 687 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“PKK’nin tek taraflı ateşkes ilan etmesini talep ediyoruz”

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı Şerif Öter, “55 sivil toplum kuruluşu bileşenimiz adına PKK’ya sesleniyor ve zaman kaybetmeden tek taraflı ateşkes ilan etmelerini talep ediyoruz” dedi.

Güneydoğu’da artan terör saldırılarına ilişkin federasyon bünyesindeki 55 sivil toplum kuruluşu ile yaptıkları değerlendirme toplantısının ardından açıklama yapan Öter, 30 yılı aşkın süre başta bölge olmak üzere tüm ülkede kan aktığını ancak kanla bugüne kadar çözüm sağlanamadığı gibi bundan sonra da sağlanamayacağını söyledi.
Diyarbakır’da 2013 yılındaki nevruz kutlamalarında Öcalan’ın PKK’ya silahların susması, silahlı güçlerin sınır dışına çekilmesi yönünde çağrıda bulunduğunu hatırlatan Öter, aradan geçen iki yılda çatışmasızlık ortamında çözüm ve barış adına olumlu yol katedildiğini belirtti.
Öter, ülkede ve özellikle bölgede olumlu gelişmeler yaşandığına işaret ederek, “Bu süreçte kandan beslenen rantçılar boş durmadılar. Her fırsatta Çözüm Süreci’ni provokatif eylemlerle sabote etmekten çekinmediler. En son provokasyonları Suruç’taki canlı bomba eylemidir. Sonrasında şiddet, çatışma ve operasyonlar yeniden başladı” diye konuştu.
İnsani değerlere sahip, sorumluluk taşıyan tüm vicdan sahibi insanların akan kandan büyük acı ve üzüntü duyduğunu dile getiren Öter, yapılan araştırmalar doğrultusunda toplumun yüzde 90’ının şiddetin son bulmasını ve Çözüm Süreci’nin kaldığı yerden devam etmesini istediğini aktardı.
Öter, çocuğu dağa çıkan ve askere giden ile evladını kaybeden annelerin endişelerini ve üzüntülerini kimsenin hissedemeyeceğini vurgulayarak, tüm annelerin acılarının aynı olduğunu anlattı.
“55 sivil toplum kuruluşu bileşenimiz adına PKK’ya sesleniyor ve zaman kaybetmeden tek taraflı ateşkes ilan etmelerini talep ediyoruz. Bu sayede HDP’ye de sorunun çözümü için siyasi alan açılmış olur” diyen Öter, şunları kaydetti:
“PKK’nın ateşkes ilan etmesiyle ortak tarihe ve insanlığa karşı sorumluluk taşıyan barışçı tüm kesimlere çözüme katkı sunabilme fırsat ve imkanı tanınmış olur. Kardeşlik temelinde toplumsal barış sağlanıncaya kadar başta federasyon olarak gece gündüz demeden Çözüm Süreci ve barış için durmadan çalışacağız. Akan kanın durması, barış ve kardeşlik için her türlü barışçıl demokratik eyleme başvuracağız.”
Öter, barışın derhal sağlanması gerektiğine dikkati çekerek, “Bu ülkenin barışı ve kardeşliği için birinin daha ölmesi gerekiyorsa federasyon başkanı olarak ölmeye hazırım. Yeter ki artık bu şiddet dursun ve ülkemize barış gelsin, hiç kimse ölmesin. Huzur, barış insanlarımızın hakkıdır” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın