Protestan Kilisesi yeniden açıldı

  • Haberin Tarihi: 7 Kasım 2015
  • Bu haber 1793 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Protestan Kilisesi yeniden açıldı

1960 darbesiyle ibadete kapatılan Mardin Protestan Kilisesi düzenlenen ayinle yeniden ibadete açıldı.
1856 yılında Diyarbakır’dan Mardin’e gelen Şemmas Saliba’nın kurduğu Kilisenin onarılmasında büyük emeği geçen ve Kilisenin bir bakıma ikinci kurucusu olan Pastör Ender Peker Mardin ve çevre illerinden gelen diğer Klise önderleriyle beraber Kiliseye tekrar ibadete açtı.
İki yıl önce Şemmas Saliba gibi Diyarbakır’dan Mardin’e gelen Pastör Ender Peker’in çalışmaları sonucu kilise restore edilerek yeniden ibadete açıldı. Latifiye mahallesinde bulunan kilisenin açılışına Pastör Behnan Konutgan, Kırklar Kilisesi Papazı Gabriel Akyüz, Ermeni, Süryani ve Keldani cemati üyeleri katıldı.
Törende açılış konuşması yapan Protestan kilisesi Pastör Ender Peker, bakımsızlık nedeniyle harabeye dönen kiliseyi onarmak için 2 yıl önce çalışmaya başladıklarını söyledi.
1856 tarihinde Mardin’in tek Protestan kilisesi olarak açıldığını belirten Peker “tekrar ibadete açmak için büyük uğraş verdik. Bakımsızlıktan yıkılmak üzereydi. Cemaatimizin desteğiyle restorasyon çalışması başlattık. Restorasyon çalışması bitti. Ve bugün ibadete açtık.100 yıl önce burada yaşayan Protestanlar burada hastaneler açtılar, okullar açtılar. Biz de elimizden gelen her türlü hizmeti yapmaya çalışacağız. Haftanın yedi günü kilise hizmet verecek. İbadetlerimizi Kürtçe, Arapça ve Türkçe yapacağız.”dedi
Mardin Protestan Kilisesi Pastörü Ender Peker konuşmasının devamında Mardin’de tüm mezheplerin temsil edildiği halde Protestan Kilisesinin olmamasının bir eksik olduğunu ve bu kilisenin tekrar ibadete açılmasıyla bu eksiğin tamamlandığını söyledi. Pastör Ender Peker klisenin toplumdaki önemine değinerek cemaatsiz bir kilise boş bir bina gibi olduğunu ve kilise ancak insanlarla var olabildiğini söyledi.
Kırklar kilisesi Papazı Gabriel Akyüz de konuyla ilgili olarak şunları söyledi “Protestanlar bu kiliseyi yeniden restore edip Mardin’e kazandırmaları bizleri mutlu etti. Mardin dillerin ve dillerin şehridir. Farklı kültürler dinler ve diller asırlardır bir arada yaşadılar. Bu çok önemlidir. Mardin barışı ve kültürleri ile dünyaya örnek bir şehirdir. Bu şehrin kıymetini bilmek gerekir.” şeklinde konuştu.
Daha sonra bir konuşma yapan Pastör Behnan Konutgan da kiliselerin genel tarihçesini anlattı. Konutgan Kiliselerin insanlardan bağımsız düşünülemeyeceğini anlattıktan sonra Pastör Ender Peker’e Rabb’in Hizmetini nasıl daha iyi yapabileceğine tavsiyelerde bulundu.
İçinde 150 yıllık körüklü piyano bulunan Mardin Protestan Klisesi Mardin’deki Kırklar Kilisesinden sonra her gün açık olan ikinci kilise olacak.
Konuyla ilgili daha ayından sonra bir açıklama yapan Mardin Protestan Kilisesi Pastörü Ender Peker şunları söyledi, “Burası Mardin Protestan Kilisesi. Mardin’in tek Protestan Kilisesi o yönüyle çok önemlidir bizim için. 50-60 yıldır kapalıdır ve tekrar açıldı. Protestanlar dışa dönük yaşarlar. Topluma ne katarız diye çok çalışırlar. 100 yıl önce burada Protestanlar Hastane yaptılar, Kolej yaptılar. Sadece burada değil Türkiye’nin bir çok yerinde bunu yaptılar. Burası haftanın yedi günü açık olan bir kilise olacak. Birçok kilise var ama kapalıdır. Sadece kırklar kilisesi açıktır her gün. Ama burası her gün açık olacak bir kilise olacak. Biz İbadetimizi Türkçe ve Kürtçe yapıyoruz, bazen de Arapça yapıyoruz bu yönüyle de ilginçtir. İnsanlar buraya geldiklerinde ne dediğimizi anlayacaklardır. Ne dua ettiğimizi anlayacaklar, kitaptan ne okuduğumuzu anlayacaklar. Dolayısıyla o yönüyle ne anladıkları bir yere gelmiş olacaklar” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın