Sağlık Hizmetleri Güneydoğuya yaradı

  • Haberin Tarihi: 25 Mart 2016
  • Bu haber 15529 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Sağlık Hizmetleri Güneydoğuya yaradı

Sağlık Bakanlığının, Sağlık Hizmetleri politikaları kapsamında Güneydoğu’da bulunan Devlet Hastanelerinin şartlarının iyileştirilmesi bölge halkına yaradı.
Normal şartlarda Araştırma ve Fakülte hastaneleri gibi daha kapsamlı 3. basamak sağlık kurumlarında yapılabilen ameliyatlar şimdilerde Devlet hastanelerinde de yapılabiliyor.
Bu kapsamda Midyat Devlet Hastanesi genel cerrahi polikliniğine karın ağrısı , göğüste yanma hissi ve ağza acı su gelmesi gibi şikayetlerle başvuran hastalara Reflü (Mide Fıtığı) operasyonları yapılabiliyor.
Midyat devlet Hastanesinde görevli Genel Cerrah Op. Dr Erkan Aksoy yaptığı başarılı ameliyatlar ile bu hastalığın önüne geçiyor.
Maddi imkansızlıklardan dolayı batı illerinde tedavi olamayan Midyatlı Vatandaşlar durumdan bir hayli memnun.
Genel Cerrah Op. Dr Erkan Aksoy: “Önceleri sadece 3. basamak sağlık kurumlarında yapılabilen Ameliyatlardı bunlar. Ama Mevcut Sağlık politikaları ile 2. basamak hastanelerde de şartlar yeterli seviyeye geldiği için rahatlıkla bu ameliyatları yapabiliyoruz biz buralarda da. Hani biz bu ameliyatı hastanemiz şartlarında onlarca hastaya yaptık. Sonuçlarımız gayet yüz güldürücü. Hastalarımızı aylık kontrollere çağırıyoruz. Büyük bir kısmının şikayetlerinde tama yakın iyileşme var. Hatta tamamen diyebilirim. Hastalarımız artık 3. Basamak sağlık kurumlarına Hani büyük, illerdeki bu sağlık kurumlarına başvurmadan, Hastanemiz imkânları ile çok rahat bu hizmeti alabilirler. Reflü’deki ana mekanizma, Mide içeriğinin yemek borusuna doğru kaçtığı için hastalarımızın da buna bağlı şikayetleri oluyor. Hatalarımız polikliniğe genelde göğüste ağrı, yanma ve ağza acı su gelme şikâyetleri ile başvuruyorlar.
Hatta bu hastalarımız önce bu şikayetleri ile önce kulak boğaz burun doktoruna gidiyorlar. Oradan bize yönlendiriliyorlar. Ayrıca hastalarda bu göğüs ağrısı Kalp krizi ile karışacak şekilde olabiliyor. Hastalar önce Kalp Doktoruna gidip orada değerlendirildikten sonra bize yönlendirilebiliyorlar. Bu şikayetler ile gelen hastalarımıza biz tanıyı koyma adına biz önce endoskopi planlıyoruz. Hastanemiz şartlarında çok rahatlıkla yapabildiğimiz bir işlem olduğu için hastalarımızın endoskopilerini yapıyoruz. Endoskopi sonucunda Reflü hastalığına bağlı bulguları görüyoruz. Burada sıklıkla karşımıza çıkan Yatalherni dediğimiz (Mide fıtığı) Reflü hastalarımızda sık sık gözlemlediğimiz bir durum oluyor.
Bu durumda hastalarımızın tedavisinde öncelikle ilaç tedavisine başvuruyoruz. En az 6 ay süreyle ilaç kullanmalarını öneriyoruz. 6 ayın sonunda hastalarımızı kontrole çağırıyoruz. Bu dönemde şikayetleri giderilemeyen hastalarımız olabiliyor. Şikayetleri gerileyip ilacı bıraktıktan sonra tekrarlayan hastalarımız oluyor. Hele ki bu hastalar genç ise ömür boyu ilaca bağımlı kalacakları için bu tip hastalarda biz operasyon kararı alıyoruz.
Hastane Başhekimi Dr. Osman Özdemir: “Midyat devlet hastanesinde hizmetlerimiz devam ediyor. Midyatlı Vatandaşlarımıza en iyi hizmeti yapmak için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz. Vatandaşlarımızın sağlığı bizim için çok önemli. Sağlık Bakanlığının bu konuda ciddi hizmetleri var bizde bu hizmetleri vatandaşımızın ayağına kadar götürüyoruz. Bu hizmetlerde emeği geçen tüm doktorlarımızı canı gönülden kutluyorum”.
Ameliyat Olan Hasta Betül Arık: “Daha öncesinde baya şikâyetlerim oluyordu. Ağzıma Acı su geliyordu. Hani göğsümde falan yanma oluyordu. Ameliyat çok yerde olmuyor galiba. Özel hastanelerde, Fakülte hastanelerinde yapıyorlar. Buraya bu imkânın geldiğini duyunca hani sürekli ilaç kullanmaktansa ameliyat olmayı tercih ettim. Sağlığıma da kavuştum çok şükür. Daha bir hafta oldu ameliyat olalı ama sonuç elde ettim baya fark var eskiye göre. Hocamız sağ olsun çok ilgileniyor. Çok başarılı bir hoca ameliyat konusunda”
Hasta Yakını Ümit Sayın: “Çok güzel bir duygu. Burada bütün ameliyatların olması özellikle mide fıtıkları olan hastaların burada tedavi edilmesi, ameliyat olması, Bizim için çok önemli. eskiden Üniversite Hastanelerine gidiliyordu. Şuan burada yapılıyor. Buradaki bazı Midyat halkının imkanları elverişli olmadığından dolayı burada olmaları onlar için daha avantajlı olması bizim için çok önemli. Hata yakınları da burada daha rahat. Doktorla birebir irtibatlı olmaları da çok önemli bizim için. Gönül Rahatlığıyla gelip burada ameliyat olabilmeleri çok önemli bizim için. Sağlık Bakanlığına da çok teşekkür ederiz öncelikle bu hizmeti verdikleri için” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın