Sağlıkçılara Yeni doğan canlandırma eğitimi

  • Haberin Tarihi: 17 Nisan 2019
  • Bu haber 1191 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Sağlıkçılara Yeni doğan canlandırma eğitimi

Mardin´de 2019 Yılı 2. Tur ´Yeni doğan Canlandırma Programı´ Eğitimi başladı. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çocuk ve Ergen Sağlığı Daire Başkanlığından gelen eğitimciler tarafından, Mardin´de yeni doğan yoğun bakım, doğumhane ve acil servislerde çalışan 75 sağlık personeline 3 günlük eğitim semineri veriliyor.
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Eğitim Birim Sorumlusu Zeynep Aydın Karayağız tarafından yürütülen “2019 yılı 2. Tur NRP (Neonatal Resüsitasyon Programı) kapsamında 8´i pratisyen ve 10´u uzman 18 doktor ve 57 yardımcı sağlık personeli olmak üzere toplam 75 sağlık personeli eğitime katılıyor.
Eğitime Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çocuk ve Ergen Sağlığı Daire Başkanlığı çalışanları, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, NRP Kurs Sorumlusu Doç. Dr. İlker Günay, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Neşe Nohutçu, Müdürlüğümüzün Başkanları ve Başkan Yardımcıları katıldı.
Programın açılışında konuşan İl Sağlık Müdürü Yavuz, Mardin´de 2019 Yılı 2. Tur ´Yeni doğan Canlandırma Programı´ Eğitimi başladığını söyledi. “2019 yılı 2. Tur NRP (Neonatal Resüsitasyon Programı) kapsamında 8´i pratisyen ve 10´u uzman 18 doktor ve 57 yardımcı sağlık personeli olmak üzere toplam 75 sağlık personeli eğitime katıldığını ifade eden Yavuz,” Yavuz,” Dünyada olduğu gibi ülkemizde de asfiksi, temel bir neonatal sorun olmayı sürdürmekte ve özel bir neonatal deneyimi olmayan kurumlarda da neonatal resüsitasyon gereksinimi doğabilmektedir. Asfiksili bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurur. Her yeni doğanın, neonatal bakım alma hakkı vardır. Bu ise; doğum odasında uygun gereçlerin her an hazır olmasıyla birlikte, burada çalışan sağlık personelinin yeni doğan resüsitasyonunda becerili olmalarını ve bir ekip olarak uyumlu çalışabilmelerini gerektirir. Eğitimi çok önemsiyoruz, bu tür eğitimlerimiz devam edecektir” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın