Nobelli Sancar’a Bir ödül de memleketinden

  • Haberin Tarihi: 14 Aralık 2015
  • Bu haber 906 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Nobelli Sancar’a Bir ödül de memleketinden

Nobel Kimya Ödülü sahibi Mardinli Aziz Sancar’a bir ödül de hemşehrilerinden geldi.
Mardin’de bir alışveriş merkezinde açılan standta Aziz Sancar için bulundurulan anı defterine Mardinli vatandaşlar duygu ve düşüncelerini yazıyor.
Defterin tüm sayfaları doldurulduktan sonra Nobel Kimya Ödülü sahibi Aziz Sancar’a ulaştırılmak üzere yola çıkacak.
Mardin’den ve çevre illerden alışveriş merkezini ziyaret eden vatandaşlar aldığı ödülden dolayı Aziz Sancar’ı tebrik edip duygu ve düşüncelerini memnuniyetlerini deftere yazıyorlar.
Defter gencinden yaşlısına her yaş aralığından ilgi görüyor.
Deftere düşüncelerini yazan vatandaşların çoğu kendisini doğup büyüdüğü olan Mardin şehrine davet ediyor.
Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Nazlı Özdemir, “ Mardin Mova Park ailesi olarak, biz Mardinli hemşehrimiz, Hem Mardin’in hem de Türkiye’in gururu olan bilim insanı Aziz Sancar için burada bir anı defteri oluşturduk. Bu defterde tüm Aziz Sancar dostlarının ve hemşehrilerinin yazdığı notları bulacaksınız. Bu defteri kendilerine ulaştırmayı hedefliyoruz. Ama yalnızca bulunla sınırlı değil. Biz Aziz Sancar beyi Türkiye’ye, Mardin’e davet etmek misafir etmek arzusundayız. Biz istedik ki Aziz Sancar gibi Nobel Kimya Ödülü almış bir Türkiye’liyi herkese anlatmak gençlerimize, genç bilim insanlarımıza örnek teşkil edecek bir insanın başarılarını burada yansıtmak istedik. Bizim için gurur vericiydi. Defter birçok kesim tarafından yoğun ilgi görüyor. Biz defteri buraya koyduğumuz günden beri yüzlerce Mardin’li hemşehrimiz ve yine Mardin dışındaki bölgedeki ziyaretçilerimiz bu deftere yoğun ilgi gösterdi. Bu defterin sayfalarını karıştırdığımızda çok güzel, çok ince ve önemli mesaj içerikli notları bulabiliyorsunuz. İnşallah Aziz Sancar bey bu defteri beğenecektir, keyifle okuyacaktır. Deftere düşüncelerini yazan vatandaşlar bu tür güzel başarılar ile anılmak istediklerini belirtiyor” dedi.
Vatandaş Ömer Batuhan, “Gurur verici bir şey. Bölgemiz açısından bu tür şeyler ile anılmak istiyoruz. Yani bu tür güzel şeylerle Aziz Bey gibi. Tarihimizile ilgili bu tür güzel şeyler ile anılmak istiyoruz”.
Vatandaş Saadet Denktaş, “Aziz Sancar’ın almış olduğu ödül, bizleri çok sevindirdi. Kendisine duygularımızı sorularımızı bu defterde bildirdik. Kendisi okuyarak duygularımızı paylaşacağımızdan mutluluk duyarız. Kendisini en kısa zamanda Mardin’de görmek isteriz. Ödüllerini yöremizde paylaşmak isteriz”.
Vatandaş Emrullah Demir, “Aziz Sancar Nobel Kimya Ödülünü almış. Bizim gururumuzdur. Belki ondan daha fazla seviniyoruz. Gururumuz onurumuzdur. En kısa zamanda onu aramızda görmeyi çok istiyoruz”.
Vatandaş Kevser Irmak, “Aziz Sancar memleketimizden bir insan, ödül alması bizi gerçekten sevindirdi mutlu etti. Deftere ben de duygu ve düşüncelerimi yazacağım. Kendisini buraya bekliyorum. Burada olması hepimizi sevindirecek”dedi.

Vehap Erdoğan

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın