Savaş mağduru çocuklar sirk okulunda akrobasi öğreniyor

  • Haberin Tarihi: 21 Ekim 2015
  • Bu haber 905 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Savaş mağduru çocuklar sirk okulunda akrobasi öğreniyor

Mardin’de Her Yerde Sanat Derneğince açılan “sirk okulu”nda Irak ve Suriye’deki şiddetten kaçarak Türkiye’ye sığınan çocuk ve gençlere akrobasi eğitimi veriliyor

Ülkelerindeki çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Irak ve Suriye uyruklu çocuk ve gençler, Mardin’de devam ettikleri “sirk okulu”nda acıları unutmaya çalışıyor.
Her Yerde Sanat Derneğince düzenlenen “Mezopotamya Sosyal Sirk Okulu”ndaki kursa devam eden sığınmacılar, yerli ve yabancı eğitmenlerin verdiği derslere katılıyor. Dans, tiyatro, ateş cambazı, tahta bacak, jonglör, palyaço ve akrobatlık eğitimi alan gençler zaman zaman gösteri de yapıyor.
Her Yerde Sanat Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve okul sorumlusu Pınar Demiral, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sığınmacıların Türkiye’ye gelmesiyle Sosyal Sirk Okuluna ağırlık verdiklerini söyledi.
Sosyal sirk pedagojisini, sığınmacılara ulaşmak için bir araç olarak kullandıklarını kaydeden Demiral, “Geçmişte yaşadıkları travmaları biraz hafifletebilmek için onlara bir araç veriyoruz. O araçla pratik yaparak zihinsel ve fiziksel olarak güçleniyorlar” dedi.

-“Bu sayede öz güvenleri gelişiyor”
Kursa 250 öğrencinin devam ettiğini ayrıca kamplarda da eğitim verdiklerini aktaran Demiral, şöyle devam etti:
“Polonyalı, Fransız, Alman, Iraklı, Suriyeli ve Türk sirk sanatçıları gönüllü olarak kursta eğitim veriyor. Sığınmacı çocuk ve gençler, burada aldıkları eğitimi, diğer göçmen çocuklara da aktarıyor. Şanlıurfa, Gaziantep ve Hatay gibi kentlerde sirk eğitmenliği eğitimi veriyoruz. Özellikle kamplarda yaşayan çocukların yapacak aktiviteleri yok. Gelecekte kendilerini neyin beklediğini bilmiyorlar. Bu kurslar sayesinde bir araya gelip kendilerini geliştiriyorlar. İnsanlar karşısında gösteriler yapıyorlar. Bu sayede öz güvenleri gelişiyor.”

-“Azmi onlardan öğrendim”
Polonyalı eğitmen Aleksandra Miciak ise 3 yıl önce Türkiye’de çalışmaya başladığını söyledi.
Mardin’de kendini çok mutlu hissettiğini dile getiren Miciak, “Çocuklar çok temiz kalpli ve saf kişiliklere sahipler. Onlarla çalışırken mutlu oluyorum. Onlardan öğrendiğim en önemli şey, öğrenme azimleri” dedi.
Miciak, göçmenler ile ilgili dünyanın bir çok yerinde olumsuz haberlerin yayılmasından duyduğu üzüntüyü ifade ederek Türkiye’de sığınmacılar için çaba gösteren çok insanın bulunduğunu ve bunu takdir ettiğini kaydetti.
Hollandalı akrobasi eğitmeni Daniel Maric de 3 hafta önce Mardin’e geldiğini ve sığınmacı çocuklara eğitim vermekten büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

-“Mardin’e gönüllü geldim”
Akrobasi eğitiminin özellikle bu çocuklar için önemli olduğunu vurgulayan Maric, “Mardin’e gönüllü geldim. Buradaki çocuklar, ülkelerindeki savaştan kaçmışlar. Bu çocuklar için normal bir durum değil ve normalleşmeye çok ihtiyaçları var. Çocuklar burada eğitimlerini alırken güçleniyor. Ben de bunun bir parçası olduğum için çok mutluyum” diye konuştu.

-“Kursa gelirken çok mutlu oluyorum”
Suriye’den 2 yıl önce Mardin’e gelen Ahmet Haydar da sirkteki eğitimlere katılarak eğlendiklerini belirtti.
Eğitimler sayesinde acılarını unuttuklarını vurgulayan Haydar, “Burada dans, müzik, akrobasi eğitimleri alıyoruz. İnşallah ülkemde savaş biter, bizler de ülkemize dönüp oradaki arkadaşlarımıza öğrendiklerimizi öğretiriz” dedi.
Irak’tan gelen Ezidi Misfir Hermez ise eğitim sayesinde savaşın acılarını unutmaya çalıştıklarını kaydederek “Kursa gelirken çok mutlu oluyorum. Burada keyifle çalışıyoruz” diye konuştu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın