Şehirler ve kültürler projesi sona erdi

  • Haberin Tarihi: 1 Eylül 2015
  • Bu haber 1017 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Şehirler ve kültürler projesi sona erdi

Gençlik ve Spor Bakanlığının “Şehirler ve kültürler projesi” sona erdi.
Proje kapsamında Eskişehir’den dönen öğrenciler İl müdürü Hadi Çomaktekin’i makamında ziyaret ederek, her ne kadar dönüş yolunda yaşanan talihsizliklerden sonra spor bakanlığının bu projelerinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Mardin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hadi Çomaktekin 2015 yılı şehirler ve kültürler projesinde Mardin’den 320 gençlik merkezi üyesi gencin Çanakkale, Bursa, Ankara ve Eskişehir’de toplam 5 gün misafir edildiğini bir toplantıyla basına açıkladı.
İl müdürü Hadi Çomaktekin Gençlik ve Spor Bakanlığının ve de Müdürlüğünün gençlere önem verdiğini bu yüzden gençlerin ülkelerini daha iyi tanımaları amacıyla böyle bir geziyi tertiplediklerini açıkladı.
Çomaktekin, “Gençlerimizin ülkelerini ve tarihlerini yalnızca kitaplardan değil aynı zamanda da tarihi yerleri ve coğrafi güzellikleri yerinde görerek öğrenmelerini istiyoruz” diyerek bu tür gezilerin gençlere ne kadar faydalı olduğunu açıkladı.
Çomaktekin, ayrıca bu gezi zarfında gençlere o yöreye dair seminerler verildiğini ve bu sayede gençlerin kültürel, tarihi ve sosyal açıdan zenginleşmelerinin amaçlandığını açıkladı.

Çomaktekin konuşmasına şöyle devam etti “Gezidekilere bilgi birikimi iletişim gücü ve gönüllülük bilinci artan bir gençlik yetiştirmek amacıyla gerçekleştirilen bu proje kendini rahat ifade edebilen, özgüven sahibi, sosyal iletişim becerileri gelişmiş, gezip görerek öğrenen gençlerin varlığının sosyal barışa kardeşlik ve huzura hizmet etmiş bir bilinçle başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Şehirler ve kültürler projesinin bir diğer amacı da güçlü yarınların oluşumunda gerçek katkıyı sağlayacak olan gençlere muhteşem bir medeniyet ve tarihin evlatları oldukları gerçeğini ortaya koymuştur.
Özellikle dar gelirli gençlerimize öncelik tanınan bu projede kendi imkânlarıyla başka şehirlere gidemeyen gençlerimize devletimizin bu sosyal sorumluluk projesiyle yarınlarımızın devletimize, geleceğimize olan inançları pekişmiştir.”
Çomaktekin ayrıca dönüş yolunda bozulan araçla ilgili basına yansıyan haberlerin doğruları yansıtmadığını söyledi.
Çomaktekin aracın bozulduğunu araç şoförlerinin sorunu çözemedikten sonra kendilerine haber verdildiğini söyledi.
Çomaktekin, “Aracın yola devam edemeyeceğini öğrendiğimizde hemen başka araçlar göndererek onları Mardin’e getirdik. Aracın tamiri boyunca gençlerimiz öğretmenlerinin gözetiminde dinlenme tesislerinde kalmıştır.
Hiç biri tesisin dışına çıkartılmadan Mardin’e dönüşleri güvenli bir şekilde sağlandı. ‘Yollarda mahsur kalmışlar’ gibi haberler doğruları yansıtmıyor. Bu tür haberlerin amacı gençlere bir fayda sağlamayı amaçlayan müdürlüğe iftira atmaktır.”
Konuyla ilgili geziye katılan gençlerden Aynur Aksoy da gazetelerde yayınlanan haberlerin gerçekleri yansıtmadığını ve sürekli hocalarının gözetiminde olduklarını aöyledi. Aksoy, “Eğitmenlerimiz sürekli yanımızdaydılar. Aracımız bozulduğunda dahi öğretmenlerimiz bizi yalnız bırakmadılar.”
Adını açıklanmasını istemeyen diğer bir öğrenci ise araçta çekilen fotoğrafın bir mizansen olduğunu söyledi ve “oturmaktan sıkılınca aracın arkasında, bagaj yerinde bavulları kenara koyup bacaklarımızın dinlemesi için yere oturduk ve o zaman fotoğrafı çektik. O fotoğrafın yalan haberde kullanılacağını bilemezdik” şeklinde konuştu.
Ziyaret sonrası il müdürü Çomaktekin tarafından bakanlığın göndermiş olduğu satranç takımı, tişört ve çeşitli hediyeler verilerek öğrenciler memnun bir şekilde ayrıldı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın