Seni Seviyorum

  • Yazının Tarihi: 29 Eylül 2015
  • Yazar: Muhammed Gül
  • Bu yazı 873 defa okundu.
  • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Bir insanın zor söyleye bileceği bir söz.

Kimi bu cümlenin arkasına sığınarak başkalarından istifade etmeye çalışır. Siz, “bak ben sevgi doluyum, çok iyi bir insanım” dedirtmek için. İnsanları etkisi altına alarak, kendinizi bir önder edası ile çok ve boş konuşarak etrafını sıkan. Siz, etrafınızdaki kişilerin iyi niyetini su istimal ederek, dostlarını sıktığını fark edemeyen kişilerden misiniz? O zaman Allah sizi sevmiyordur.

NİSÂ-36:… innallâhe lâ yuhıbbu men kâne muhtâlen fehûrâ(fehûren)… Muhakkak ki Allah, kibirli olan ve övünen kimseleri sevmez.

Devamlı seni seviyorum demek çok güzel bir haslet; yalnız tek sermayemiz olan bu sevgiyi ne olur sulandırarak, özelliğini ve güzelliğini kaybetmesine neden olmayalım.

Bu sihirli cümleyi kullandığımız halde etrafımızda sevgi ile yoğrulmuş bir dost yumağı oluşturamıyorsak, insanlara ihsan ile davranmıyoruzdur.

NİSÂ-36:Va’budûllâhe ve lâ tuşrikû bihî şeyen ve bil vâlideyni ihsânen ve bizil kurbâ vel yetâmâ vel mesâkîni vel câri zil kurbâ vel câril cunubi ves sâhıbi bil cenbi vebnis sebîli ve mâ meleket eymânukum, innallâhe lâ yuhıbbu men kâne muhtâlen fehûrâ(fehûren). Ve Allah’a kul olun. O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ve ana-babaya, akrabaya, yetimlere, miskinlere, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa (eşlere), yolda kalmışa ve elinizin altında sahip olduklarınıza (köleye, cariyeye, işçilere) ihsanla davranın. Muhakkak ki Allah, kibirli olan ve övünen kimseleri sevmez.

Biz ihsan ile davranamıyorsak veya etrafımızdaki kişiler bizim gösterdiğimiz sevgiyi gösteremiyorsa sevgimizin karşılığı olarak bize riya ile davranıyorlardır. Yani o ortamda Allah’ın sevgisi eksiktir.

Ama en kötüsü bizim sevgi sözcüğümüzün arkasına sığınarak riyakâr kişiler ile oluşturduğumuz bir güruh. Fazla bir birliktelik sağlayamasak da, çevremize verdiğimiz zararın tamiri mümkün değildir.

Gelin sevgiyi karşılıksız bir sevgi haline getirelim. Bakın sevdiğiniz kişilere karşı iç dünyanızda bir sorumluluk hissedeceksiniz. Sevdiğiniz kişilerin dertlerini dert, sevinçlerini kendinize mutluluk edineceksiniz. Bir annenin çocuğuna duyduğu bir şefkat ile sevecek ve bu sevgi bir aşka dönecektir. Tabi ki Allah aşkı insanlara karşılıksız sevme ile fedakârlık ile zuhur edecek. Allahın bir doğrusunu bile söyler iken, kırmadan incitmeden şefkatle ve kalbinizin sıcaklığı ile sunacaksınız herkese.

İŞTE O SİHİRLİ CÜMLE DEĞERİNİ BULACAK.  Allah ile kalın, mutlu kalın.

Bir Yorum Yazın