Serinken ailesi yardım bekliyor

  • Haberin Tarihi: 11 Ekim 2016
  • Bu haber 1332 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Serinken ailesi yardım bekliyor

Artuklu ilçesinde yaşayan Mehmet ve Ayşe Serinken çiftinin üç çocuğunun hastalığına teşhis konulamıyor.
Artuklu İlçesi Şehidiye Mahallesinde İşsiz bir babanın üç çocuğu olan Aziz (11), Muhammet Ali (6) ve Mustafa (3) adlı çocuklarının hastalığına doktorlar teşhis koyamıyor. Üç çocukta görülen Karaciğer büyümesi, Karın Şişmesi ve boy kısalığı durumlarına doktorlar isim bulamıyor. Aile, maddi imkansızlıktan dolayı çocuklarını farklı şehirlerde bulunan hastanelere götüremiyor. Yoğun ağrıları bulunan çocuklara ağrı kesici de verilemiyor.
Aile, Çocuklarının hastalığına çare bulunması için yetkililerden yardım bekliyor. Benim 3 tane çocuğumda da aynı sıkıntı var. Karaciğer büyümesi, AST – ALT’leri yüksek Diyarbakır’a götüremiyorum, imkânlarım olmadığı için teşhis konulamadı.
Anne Ayşe Serinken: “Benim oğlum 2006 doğumlu 2007’de ben Diyarbakır’a götürdüm. Maddi durumum fazla elverişli olmadığı için götüremedim. Diğer 2 çocuğumu da hiç götüremedim. Doktorlara götürüyorum, buradakiler sadece kan değerlerini ölçüyorlar Ultrasonda. Onların da ellerinden bir şey gelmiyor. Bizi Diyarbakır’a gönderiyorlar. Teşhisini çıkartamıyoruz. Çocuklarımın karaciğerleri hariç kemik yaşları yaşıtlarına göre 2 yıl gerileme var. Onların da araştırılmasını istiyorum. Doktorlar artık ağrı kesiciyi bile kestiler. Teşhisini koymadan ilaç veremeyiz diyorlar. Sıkıntı tabi ki var. Ortanca oğlumun astım rahatsızlığı var. İlaçlarını verdiğim zaman ağrıdan yatamıyor. Fazla yemek yedikleri zaman aynı şikâyette bulunuyorlar. Yürümede zorlanıyorlar, 5 yaşına kadar ben taşıyorum onları. Sadece tek isteğim yardım” dedi.
Çocuk Aziz Serinken, “Arkadaşlarımdan en küçüğü benim. Benimle dalga geçiyorlar. Bazen öğretmenime söylüyorum diyorlar inşallah size yardım ederler. Benimle dalga geçtiklerinde ben de birşey yapamıyorum. Bütün arkadaşlarımdan en kısası benim. ben büyüyünce doktor olmak istiyorum, bütün herkese yardım etmek istiyorum. Doktorlar bize yardım etmiyor, kardeşlerime yardım ederim. Onların hastalıklarını gideririm” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın