SGK’dan halka kolaylık

  • Haberin Tarihi: 20 Ekim 2016
  • Bu haber 623 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
SGK’dan halka kolaylık

Kızıltepe Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü Ümit Unat 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanundan yararlanmak için son gün kaldığını bu nedenle bu kanun kapsamında borcu bulunan vatandaşları uyararak borç yapılandırma başvurusunu 31 Ekim 2016 tarihine kadar yapabileceklerini hatırlattı. Unat devamla Bilindiği üzere Resmi Gazete nüshasında yayımlanıp yürürlüğe giren 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun, Kurumumuz alacaklarının yanı sıra devletin bazı alacaklarının yeniden yapılandırılmasına imkan tanıyor. Bu kapsamda SGK borçları 2016 Haziran ayı dâhil olmak üzere geçmiş dönemden olan SGK alacakları ve SGK alacaklarının gecikme cezaları ‘alacakların yeniden yapılandırılması’ kapsamına giriyor. Buna göre gecikmiş SGK borcu olan esnafların gecikme cezaları affedileceği gibi SGK borçları 36 aya varan taksitlerle yapılandırılarak ödenebilecek. SGK alacaklarının yapılandırılması kapsamında, idari para cezalarındaki gecikme cezalarının yanında asıl borç alacaklarının yüzde 50’si silinecek. Eğer 100 lira idari para cezası var ise 50 lira olarak ödenecek. SGK borçları kaç taksitte ödenebilecek? SGK alacaklarını yeniden yapılandırma işlemi ile ödemek isteyen esnaflar, SGK borcunun tamamını peşin ödemesi halinde, anaparaya eklenen enflasyon farkının yarısını ödemeyecekler. SGK borçları peşin ödemenin yanı sıra aylık dönemler halinde de ödenebilecek. Bu sayede SGK borcu ödemeleri 6 taksit, 9 taksit, 12 taksit ve 18 taksit halinde ödenebilecek. Ayrıca SGK borç yapılandırması taksitlerin 2 ayda bir ödenmesi imkanı sunuyor. Yani 6 taksit olarak yapılandırılan SGK borcu 12 ay vade ile ödenebilecek.
İşverenler nelerden yararlanacak? 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında SGK borçları yapılandırmasına giden esnaf ve işverenler, borçlarından kaynaklı haklarında başlatılan icra takibi ve haciz işlemlerinden kurtulacakları gibi devlet teşviklerinden de faydalanabilecekler. Öte yandan daha evvelden ertelenen, taksitlendirilen ya da yapılandırılan borçların kalan taksit miktarları da istenmesi halinde yeniden yapılandırma kapsamına alınacak.
Hangi borçlar kapsama girmiyor?
Kapsam dışı olan alacaklar, Rücu alacakları, esnaf Bağ-Kur ve Tarım Bağ-Kur borçlarının ihya edilmesi halinde ortaya çıkan borçlar, Sağlık Hizmet sunucularına yersiz yapılan ödeme ve kesilen cezalardan doğan alacaklar ve kira alacakları bu yapılandırmanın dışında olup yapılandırma kapsamına girmemektedir. Hangi durumlarda iptal edilecek? SGK borcunu yapılandıran kişiler eğer SGK borç yapılandırma taksitlerinden ilk ikisini süresi içerisinde ödememeleri halinde yapılandırma iptal edilecek. Ayrıca taksitlendirme süresi içinde cari ay prim borçlarının bir yıl içerisinde ikiden fazla ödenmemesi ya da eksik ödenmesi sonucunda da SGK borç yapılandırma hakkı ortadan kalkacak. Başvuruları ne zaman bitiyor? Alacakların yeniden yapılandırılması kanunu kapsamında SGK borcunu peşin veya taksitli ödemek isteyen kişiler, borç yapılandırma başvurusunu 31 Ekim 2016 tarihine kadar yapabilecekler. SGK borcunu peşin ya da taksitle ödemek isteyen esnaf veya işverenler ilk ödemelerini 2 Ocak 2017 tarihine kadar yapmak zorundalar. Şeklinde sözlerini bitirdi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın